reklama

Původní výše dotace byla stanovena v takové výši, že by pro velkoodběratele na vyšších napěťových hladinách nebylo výhodnější hradit příspěvky na podporované zdroje energie podle rezervovaného příkonu, jak tomu bylo v minulosti. Místo toho by platili, stejně jako ostatní odběratelé, 495 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu.

"Ihned poté, co vláda rozhodla o navýšení dotace, jsme spustili veřejné konzultace ke změně listopadového cenového rozhodnutí. Platba příspěvku na POZE podle rezervovaného příkonu klesla na necelých 116 tisíc korun za megawatt měsíčně, což oproti původnímu cenovému rozhodnutí znamená pokles o více než dvě třetiny," uvedl Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

"V praxi to bude znamenat, že podniky na hladině velmi vysokého napětí budou za příspěvek na POZE platit v průměru 328 korun na megawatthodinu, na hladině vysokého napětí 388 korun na megawatthodinu," dodal.

Úřad avizoval, že nové cenové rozhodnutí vydá ihned po vypořádání připomínek z veřejného konzultačního procesu, aby bylo účinné od 1. ledna 2024.