reklama

Nová vlna podvodných zpráv se podle NCKB vyznačuje poměrně dobrou češtinou. Příjemce ale může varovat nestandardní slovosled v textu.

"Text zprávy upozorňuje adresáta na údajnou dlužnou částku z prosince minulého roku, vybízí ke kontrole a zaslání informací o platbě," popsalo centrum. Podvodný e-mail obsahuje zavirovanou přílohu ve formátu .doc.

"Že se jedná o pokračující plošnou kampaň, dokazují i záchyty od jiných bezpečnostních týmů, které zaznamenaly podvodné zprávy s podobným obsahem, či drobnými odlišnostmi," uvádí NCKB. V polovině února varoval bezpečnostní tým CSIRT.CZ před podobnými podvodnými e-maily, které adresáty upozorňovaly na údajně nezaplacené faktury. I v tomto případě byla součástí elektronické zprávy zavirovaná příloha.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti je součástí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Centrum má za úkol řešit kybernetické bezpečnostní incidenty u provozovatelů kritické infrastruktury či orgánů veřejné správy a šířit prevenci před kybernetickými hrozbami.

reklama