Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Experti varují: Českem se šíří podvodné e-maily plné virů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Českem se šíří podvodné e-maily obsahující zavirovanou přílohu. Zpráva upozorňuje adresáta na údajný dluh a vybízí ke kontrole přiložených informací o platbě. V případě otevření přílohy se malware nahraje do počítače. Na případ dnes na svém webu upozornilo Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB). Lidem doporučuje na podobné zprávy nereagovat a neotvírat přílohu.

Nová vlna podvodných zpráv se podle NCKB vyznačuje poměrně dobrou češtinou. Příjemce ale může varovat nestandardní slovosled v textu.

"Text zprávy upozorňuje adresáta na údajnou dlužnou částku z prosince minulého roku, vybízí ke kontrole a zaslání informací o platbě," popsalo centrum. Podvodný e-mail obsahuje zavirovanou přílohu ve formátu .doc.

"Že se jedná o pokračující plošnou kampaň, dokazují i záchyty od jiných bezpečnostních týmů, které zaznamenaly podvodné zprávy s podobným obsahem, či drobnými odlišnostmi," uvádí NCKB. V polovině února varoval bezpečnostní tým CSIRT.CZ před podobnými podvodnými e-maily, které adresáty upozorňovaly na údajně nezaplacené faktury. I v tomto případě byla součástí elektronické zprávy zavirovaná příloha.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti je součástí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Centrum má za úkol řešit kybernetické bezpečnostní incidenty u provozovatelů kritické infrastruktury či orgánů veřejné správy a šířit prevenci před kybernetickými hrozbami.

Témata:  internet podvod hackeři

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 13:42

V Praze na hlavním nádraží nejezdily vlaky. Z portálu tunelu spadl člověk

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Dominik Feri

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.