Fiala bude s Morawieckim diskutovat o pozici obou zemí před páteční mimořádnou schůzkou ministrů EU pro energetiku. V bilaterální rovině pak budou jednat o podpoře projektu česko-polského plynovodu Stork II a jeho přínosu pro energetickou bezpečnost střední Evropy. O reakci EU na rostoucí ceny elektřiny jednal Fiala minulý týden v Praze s německým kancléřem Olafem Scholzem. Shodli se na nutnosti nalezení celoevropského řešení pro snížení cen.

Mimořádnou ministerskou radu pro energetiku svolal na tento pátek ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Trh s energiemi přestal podle něj fungovat. Evropa podle něj musí oddělit ceny plynu od ceny elektřiny, rada bude projednávat návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny.

Fiala v červenci řekl, že Česko chystá přímé propojení plynovodem z Polska. Ještě na konci dubna kritizoval předchozí vládu Andreje Babiše (ANO) za to, že podle něj nezajistila projektu plynovodu Stork II dostatečnou politickou podporu. Babiš Fialovu kritiku odmítá a poukazuje na to, že zájem o výstavbu plynovodu ztratili Poláci.

Například Ekonomický deník letos v květnu informoval, že projekt plynovodu Stork II ztroskotal nejenom na nezájmu Polska, ale i na nezájmu regulátorů a obchodníků s plynem. Server Euractiv.cz už v roce 2016 napsal, že česká vláda dostala informace, podle kterých se Polsko na projekt chystá uvalit tříleté moratorium. Kabinet proto v červnu téhož roku zahájil intenzivní diplomatická jednání, která vyvrcholila podpisem memoranda v Krynici. Tam se česká a polská vláda shodly, že mají zájem realizovat tento projekt do roku 2020. Hospodářské noviny ale v roce 2019 napsaly, že polská firma Gaz-System projekt Stork II přesunula až na rok 2024.