"Projekt Spolu má velkou budoucnost," konstatoval. V kampani se podle něj ukázalo, jak efektivní je.

Podle předsedy občanských demokratů je vysoce pravděpodobné, že Miloš Vystrčil (ODS), který svedl při obhajobě mandátu symbolický boj s kandidátkou ANO Janou Nagyovou, bude znovu předsedou horní komory. "Za symbolickou považuji výhru Miloše Vystrčila, proti kterému se postavil samotný Andrej Babiš s celou svou ekonomickou silou, politickou silou a silou hnutí ANO. A v tomto souboji prohrál. Není to pouze prohra hnutí ANO, je to osobní prohra Andreje Babiše," uvedl. Podle Pekarové Adamové byla kampaň proti kandidátům Spolu lživá, manipulativní a často až hnusná. Volby vyhrála vládní koalice, řekla. "Pokud to snad mělo být referendum o vládě, jak tvrdila štvavá agresivní kampaň opozice, pak je zřetelné, že lidé naopak ocenili práci vládních stran, zejména koalice Spolu," konstatovala. Ocenila spolupráci koalice, podle ní by mohla vzájemná podpora fungovat i šířeji v rámci dalších vládních stran, tedy se zahrnutím Pirátů a Starostů.

Jurečka doplnil, že vláda i při dnešním vítězství stojí pevně nohama na zemi a vnímá i situaci regionů, kde její kandidáti neuspěli. Bude podle něj pracovat na komunikaci tak, aby ukázala, že umí řešit problémy zodpovědně, nikoli populisticky.

Vítězem senátních voleb byla podle Vystrčila slušná politika a její nositelé. Poděkoval za podporu také Pirátům a STAN. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová poblahopřála Vystrčilovi na twitteru. "Souboj s Janou Nagyovou, spoluobžalovanou v procesu s Andrejem Babišem, ve druhém kole senátních voleb, přivedl k urnám přes 40 procent voličů. Gratuluji Miloši Vystrčilovi a naší zemi. Do Senátu se jen kvůli imunitě nekandiduje, uvedla. Předsedové Pirátů a Starostů Ivan Bartoš a Vít Rakušan zatím výsledky hlasování nekomentovali.

Volby vyhrála ODS před KDU-ČSL a ANO. Občanští demokraté získali osm mandátů z 27, KDU-ČSL obhájila všech sedm mandátů, hnutí ANO získalo tři senátory. Z šesti mandátů, které obhajoval STAN, ho znovu získal pouze Michael Canov (SLK) na Liberecku. Další finalistky Renata Chmelová (STAN) a Alena Dernerová (SD-SN) místo v Senátu neobhájily, tři kandidáti neuspěli už v prvním kole. Pirátští kandidáti se do druhého kola neprobojovali. Klub hnutí Senátor 21 a Pirátů obhajoval ve volbách dvě ze sedmi míst. Ve finále měl tři adepty za hnutí Senátor 21, zvítězil jen jeden - historik Martin Krsek.

Výsledek druhého kola je pro ANO zklamáním, řekl Babiš

Výsledek druhého kola senátních voleb je pro ANO zklamáním, řekl dnes novinářům v Karlových Varech šéf hnutí Andrej Babiš. Zmínil, že sedm kandidátů prohrálo těsně a že komunální volby ANO vyhrálo. Zdůraznil, že on do Senátu nekandidoval a ani nikdy kandidovat nebude. Odmítl tak vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), podle nějž Babiš ve volbách prohrál i osobně. Expremiér doplnil, že před příštími senátními volbami bude ANO přemýšlet nad mobilizací svých voličů.

Hnutí ANO, které mohlo mít po letošních volbách díky 17 finalistům celkem 20 senátorů, jich bude mít pět. "Komunál jsme jednoznačně vyhráli - voliči vyslyšeli naši žádost, aby to vzali jako referendum o vládě. Druhé kolo do Senátu jsme prohráli, tam nás voliči nevyslyšeli," shrnul Babiš. Za úspěch označil, kolik nominantů ANO se dostalo do druhého kola voleb. "Kdybychom vyhráli těch sedm míst, tak by to bylo úplně jinak," podotkl s tím, že ANO čekalo lepší výsledek.

"Teď chtějí lidem vnutit, že jsem kandidoval. Ono to vypadá, že jediný kandidát byl Babiš. Já jsem nekandidoval," řekl Babiš na adresu koalice Spolu. Na dotaz k prezidentské volbě zopakoval, že ANO oznámí svůj postup - tedy zda někoho nominuje a koho - 27. října. V České televizi následně doplnil, že výsledek druhého kola senátních voleb nebude mít na toto rozhodnutí vliv. "Určitě ne, nemá to s prezidentskou kampaní vůbec nic společného," řekl.

Babiš zároveň opět zkritizoval předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který na Jihlavsku obhájil mandát před kandidátkou ANO, Babišovou někdejší poradkyní Janou Nagyovou, která je spolu s ním obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.. Podle Babiše Vystrčil v kampani lhal.

"Z kandidátů, kteří se dostali do Senátu, je nejhorší," prohlásil o Vystrčilovi. "Myslím si, že je to člověk, který nám dělá ostudu v zahraničí, ani se tam nedomluví, poškodil naše firmy," řekl. "Pokud senátoři mají pocit, že je to správný reprezentant v zahraničí, tak je to jejich věc," pokračoval. "Celý polistopadový kartel se zmobilizoval," poznamenal k podpoře Vystrčila. Zmínil například hudebníky Davida Kollera nebo Tomáše Kluse a taky bývalého ministra a svého kritika Miroslava Kalouska (TOP 09).

Volební účast 19,44 procenta Babiš označil za zajímavou. Zdůraznil, že 32,82 procenta ze všech odevzdaných hlasů byly pro kandidáty hnutí ANO. Zmínil také, že Nagyová dostala druhý nejvyšší počet hlasů ze všech kandidátů do Senátu. "Úplně neznámá dáma. Její organizace se ji rozhodla nominovat. Byl to střet bezpráví s polistopadovým kartelem," uvedl k volbě v jihlavském obvodu.

Zda nyní ANO v Senátu vytvoří samostatný klub, Babiš nevěděl. Nová senátorka za Karlovy Vary, lékařka Věra Procházková (ANO), k tomu řekla, že by to "samozřejmě bylo vhodné". "Je to předčasné, musíme se nejdřív sejít," uvedla. Klub v Senátu může utvořit nejméně pět senátorů.

Procházková také bez konkrétnějšího určení zkritizovala vyjádření předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové o kandidátech ANO. "Zvažovali jsme trestní oznámení za pomluvu. To, co tam bylo řečeno, je absolutní lež. Mám obavy, že paní Pekarová se neumí vyjádřit slušně. Opravdu už je namístě se nějak bránit," řekla nová senátorka. "Oni nás napadali, vulgárně uráželi i naše kandidáty," doplnil Babiš.