Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Přes 20 tisíc slovenských občanů vybralo za dva dny přes půldruhého milionu eur. Fiala dnes uvedl, že prověřil možnosti, přičemž vyšlo najevo, že existuje způsob, jak získané prostředky využít. 

"Je to možné prostřednictvím nějakých českých neziskových aktivit, které jsou následně schopné - bez toho, abych zacházel do detailů - konat tak, aby ten cíl, na který slovenští občané vybírají peníze, se podařilo skutečně naplnit," řekl český premiér podle TASR. 

Fiala zdůraznil, že jej nikdo z organizátorů slovenské sbírky nekontaktoval. Zdůraznil, že jde o čistě soukromou iniciativu. Slovensko jako stát se totiž do české iniciativy na nákup munice nezapojilo. 

Ukrajina by mohla dostat první dělostřelecké granáty pořízené v rámci české iniciativy v červnu. Fiala pro Financial Times před několika dny prozradil, že je nasmlouváno 180 tisíc kusů granátů pro ukrajinskou armádu a pracuje se na zajištění dalších 300 tisíc kusů.

"Situace na Ukrajině je kritická. Dochází jim munice, což znamená, že jsou denně nuceni k těžkým rozhodnutím. Kvůli tomu je pro ně extrémně těžké udržet linie - stejné linie, které budou rozhodovat o bezpečnosti a budoucnosti celé Evropy," napsal český premiér pro britský deník. 

Česká iniciativa podle Fialy zajistila Západu více času na to, aby se přizpůsobil situaci, kdy válka mění svět. "Musíme si zvyknout na to, že odpovědná bezpečnostní politika musí zahrnovat výrazně větší investice do obrany k odstrašení útočníka," konstatoval. 

K iniciativě se podle dostupných informací připojilo přibližně dvacet zemí. Financial Times již dříve napsaly, že ke koupi původně plánovaných 800 tisíc kusů dělostřeleckých granátů bude potřeba shromáždit půldruhé miliardy dolarů. 

Témata:  Petr Fiala Armáda Ukrajina Slovensko

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.