Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala: Zákon o podpoře bydlení by měl projít vládou do konce příštího roku

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Do konce příštího roku by vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) měla schválit návrh zákona o podpoře bydlení, který by pomohl nejen lidem v bytové nouzi, ale i těm, kteří jsou ohroženi rostoucími cenami bydlení. Fiala to uvedl při dnešní návštěvě ministerstva pro místní rozvoj, kde hodnotil první rok působení ministra Ivana Bartoše (Piráti). "Bydlení nemůže být nedostatkovým zbožím," konstatoval.

Zlepšit situaci by měla podle Fialy i novela stavebního zákona, která postoupila ve Sněmovně do druhého čtení. Bartoš doplnil, že poslanci by se novelou měli zabývat na schůzi začínající 7. března tak, aby mohla být koncem března postoupena Senátu.

Na zákonu o podpoře bydlení spolupracuje podle Bartoše jeho úřad s ministerstvem práce a sociálních věcí a také ministerstvem financí. "Zákon cílí nejen na lidi v bytové nouzi, například samoživitelky s dětmi v azylových domech nebo seniory žijící v nevyhovujících bytech, ale také na ty, které ohrožují rostoucí ceny nebo energetická krize a mohli by se v bytové nouzi brzy sami ocitnout," řekl Fiala.

Bartoš uvedl, že investice do bydlení budou muset být masivní, třeba z Národního plánu obnovy má podle jněho jít až 8,5 miliardy korun. Zmínil i soukromé investice či využití Národní rozvojové banky a Evropské investiční banky, která spolufinancuje důležité projekty v EU. "Chtěl bych, aby to bylo ve větší míře i u nás," řekl Bartoš.

Na ministerstvu pro místní rozvoj se připravuje i věcný záměr zákona o cestovním ruchu, který by se měl prezentovat v příštím roce. Podle Bartoše je turistika trochu ve skrytu, přitom zaměstnává obrovské množství lidí, přináší do ekonomiky potřebné finance a při koronaviru dostala největší úder kvůli nemožnosti cestovat. "Proto kromě zákona a projektu e-Turista, který pomůže obcím i s výběrem poplatků za ubytování, jsme připravili i věci do Národního plánu obnovy," řekl Bartoš.

Fiala zmínil na tiskové konferenci po schůzce s Bartošem digitalizaci státu a čerpání peněz z evropských fondů. Digitalizaci státní správy označil premiér za "nesmírně důležitou" pro stát i kvůli nutnosti cílit pomoc, kterou nyní není schopen posílat adresně, protože mu chybějí data.

Fiala postupně objíždí ministerstva a hodnotí naplňování programového prohlášení vlády, která má za sebou rok fungování. Začátkem prosince navštívil ministerstvo zemědělství, v listopadu třeba ministerstvo práce a sociálních věcí či ministerstvo zdravotnictví.

Vláda v programovém prohlášení uvedla, že bude řešit dostupnost bydlení jak směrem k vlastnickému, tak i nájemnímu bydlení včetně bydlení sociálního. Za zásadní označila zrychlení stavebního řízení. Velký důraz vláda klade i na sjednocení a digitalizaci procesů státu. Bartoš dnes zopakoval, že Česko by mělo spustit digitální peněženku na národní úrovni, takzvanou eDokladovku, která má sloužit k elektronickému prokazování totožnosti v EU, na přelomu let 2023 a 2024. Chystá se zavedení jednotné státní domény gov.cz a jednotného vzhledu webových stránek státu, v březnu nebo v dubnu příštího roku by měla začít fungovat Digitální informační agentura.

Témata:  bydlení Petr Fiala Ivan Bartoš

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy