Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fialova vláda vidí jiné výzvy než přesun ambasády v Izraeli

Vláda Petra Fialy
Vláda Petra Fialy
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezident Miloš Zeman předpokládá, že vláda brzy schválí přesun českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Požádal premiéra Petra Fialu (ODS), aby zemi společně při této příležitosti navštívili. Zeman to dnes řekl v rozhovoru Českému rozhlasu Radiožurnál. Fiala je přesunu nakloněn, při nynějším předsednictví v Radě Evropské unie a válce na Ukrajině ale musí vláda řešit aktuálnější výzvy, sdělil v reakci ČTK mluvčí kabinetu Václav Smolka.

"Požádal jsem Petra Fialu, abychom společně navštívili Izrael při příležitosti přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma," řekl Zeman. Sám se za přesun velvyslanectví dlouhodobě přimlouvá. Uvedl, že Fiala podepsal petici podporující tento krok. "Předpokládám, že to vláda konečně schválí," dodal Zeman.

"Pan premiér je přesunu ambasády nakloněn, v období českého předsednictví v Radě EU a Ruskem rozpoutané války musí ale vláda řešit aktuálnější výzvy," uvedl Smolka. ČTK zjišťuje i vyjádření ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Izrael, který obsadil východní část Jeruzaléma za války v roce 1967, považuje celý Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, zatímco většina zemí považuje východní Jeruzalém za okupované území. Spojené státy, Honduras, Guatemala a Kosovo jsou jediné země, které mají v Jeruzalémě velvyslanectví. Ostatní země je mají v Tel Avivu.

České velvyslanectví v Tel Avivu má v Jeruzalémě od loňského roku úřadovnu. Své ambasády přestěhovalo několik států včetně Spojených států, jejich rozhodnutí vyvolalo ostrou reakci Palestinců i arabského světa.

V červenci Prahu navštívil izraelský prezident Jicchak Herzog, který Zemanovi mimo jiné poděkoval za podporu Izraele na mezinárodních fórech i za odhodlanou podporu myšlenky přemístění českého velvyslanectví.

Témata:  Miloš Zeman vláda ČR Izrael

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy