reklama

"Čištění sektorů je mravenčí práce. Zahrnuje procházení požářiště, obkopávání, prolévání vodou," uvedla mluvčí. Zbývající sektory by měly být předány do pátku.

Slovenský vrtulník Black Hawk odletěl na servis, armáda ČR naopak nasadila další vrtulník. S hašením kolem hranice pomáhá i letecká technika z Německa. Italské speciální letouny Canadair dnes ráno po třech dnech odletěly domů.

"Ze vzduchu a pomocí dronů nalézáme další ohniska, často už na požářišti, na spálené půdě, kde nehrozí jejich šíření," podotkla mluvčí. Jde podle ní o plochy o centimetrech až metrech čtverečních. Vyskytují se nad Hřenskem, na severu u Pravčické brány, v lokalitě Bouřňák, Větrovec a u Křídelní stěny. Soutěsky jsou z větší části bez ohnisek. Plocha zásahu činí 154 hektarů. Zásah pokračuje také vytvářením obranné linie.

Požár vypukl 24. července a zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů. Počet hasičů, zejména dobrovolníků, se v důsledku předání jednoho sektoru snížil. V sobotu bylo podle generálního ředitele hasičů Vladimíra Vlčka na místě 46 jednotek dobrovolných hasičů, dnes jich se zásahem pomáhá o 30 méně. Hasiči budou odjíždět postupně tak, jak budou jednotlivé uhašené oblasti předávat správě. Po předání sektoru, který zahrnuje i Hřensko a jeho části Mezná a Mezní Louka, se domů vrátí evakuovaní obyvatelé.