Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hořící vlak: Zásah u požáru v Hustopečích pokračuje. Co se bude na místě dít dnes?

Hasiči likvidují požár nákladního vlaku u Hustopečí nad Bečvou. (28.2.2025) Fotogalerie +4
Hasiči likvidují požár nákladního vlaku u Hustopečí nad Bečvou. (28.2.2025)
Foto: HZS Olomouckého kraje

Hasiči zasahují od pátečního dopoledne ve zvláštním stupni poplachu u požáru nákladního vlaku u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Vlak přepravoval cisterny s nebezpečným benzenem, který po vykolejení soupravy začal hořet. Zásah na místě události bude pokračovat i v sobotu. 

Do zásahu se již v pátek zapojilo 38 hasičských jednotek, plameny zasáhly 15 ze 17 vagónů. Událost byla nahlášena v 11:39, v krátkém čase byly postupně vyhlášeny všechny stupně požárního poplachu. 

"Na místě zasahovalo 38 profesionálních a dobrovolných jednotek z HZS Olomouckého, Moravskoslezského, Zlínského a Jihomoravského kraje, drážní hasiči a povolány byly i posily ze Slovenska, konkrétně dvě velkokapacitní cisterny a hasicí robot. Využili jsme také vrtulník PČR s posádkou jihomoravských hasičů, který hasil pomocí bambivaku," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči likvidovali požár s využitím hasební vody a těžké pěny, zároveň pracovali na tom, aby chemikálie nekontaminovala vodní zdroje. K monitoringu posloužily čtyři drony. Chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm monitorovala koncentrace zplodin a nebezpečných látek v okolí. V ovzduší nebyly během pátečního dne naměřeny nadlimitní hodnoty.

Už v pátek došlo k redukci jednotek, zásah měl pokračovat i během noci. "V sobotu se pak předpokládá, že se po uhašení požáru začne s přečerpáním zbylé chemikálie do náhradních vagónů. Budeme spolupracovat s hasiči Správy železnic," sdělila mluvčí.

Hasiči už v pátek informovali, že odhadovaná škoda činí 125 milionů korun. Příčinu zjišťují hasičští vyšetřovatelé ve spolupráci s policejními kriminalisty a drážní inspekci. 

Témata:  požáry vlaky hasiči Olomoucký kraj

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 19:17

Co se odehrálo za zdmi Sixtinské kaple? Kardinál prozradil, proč konkláve zvolilo papeže tak rychle

Kardinál Vincent Nichols, hlava římskokatolické církve v Anglii a Walesu, označil nedávnou papežskou konkláve, která vyústila ve zvolení papeže Lva XIV., za „nesmírně klidnou“ a duchovně obohacující zkušenost. V rozhovoru pro BBC popsal atmosféru v uzavřeném prostředí Sixtinské kaple jako „pokojnou, bez politických her a osobních ambicí“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy