reklama

Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) rádiu Frekvence řekl, že komlikovaný je výjezd i do sousedních zemí. "Situace v Evropě není taková, abychom přemýšleli, že bychom jeli někam na víkend. Do Polska, na Slovensko je to velmi omezené, v případě Rakouska je třeba mít test ne starší než tři dny," připomenul.

"V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě," uvedlo MZV.

Lidem, kteří se rozhodnou cestovat do zahraničí, doporučuje ověřit na ambasádě daného státu, jaké podmínky platí pro vstup do země a pobyt v ní. Čechům také doporučuje zaregistrovat de do dobrovolné databáze Drozd, díky níž může ministerstvo zahraničí cestovatele kontaktovat v případě, že by v zemi nastaly problémy.

Vláda ode dneška zrušila zákaz volného pohybu osob, spolu s ním skončil i zákaz cest do zahraničí. Obojí platilo od poloviny března. Lidé, kteří cestují do zahraničí, se ale budou muset při návratu prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset do dvoutýdenní karantény. Petříček uvedl, že vláda počítá, že se testem dotyčný prokáže už na hranicích. Je podle něj ale možné, že ministerstvo vnitra vydá pokyn, který upřesní, zda bude možné test získat i po návratu během karantény.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci po jednání pléna Ústředního krizového štábu řekl, že stát nezajišťuje testování občanů v zahraničí. "Každý občan, který vyjede do zahraničí a nespadá do stanovených výjimek, kde testy nebudou vyžadovány, si test musí zajistit sám. Musí zvážit, zda ta cesta do zahraničí je natolik důležitá, aby v rámci té cesty si ještě zajistil příslušný test nebo nastoupil na 14 dní do karantény," uvedl.

Osoby, které se vrátí ze zahraničí a nebudou mít potvrzení o negativním testu na covid-19 a budou tedy muset do karantény, si budou moci dodělat test i v České republice. "Pokud bude v karanténě, a do nějaké doby podle možností si udělá test a bude negativní, tak krajská hygienická stanice rozhodne o tom, že karanténa bude ukončena," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Povolení ke vstupu do země pro cizince se podle Petříčka netýká turistů. Do země vláda povolila vstup za ekonomickými důvody, například na jednání obchodním partnerům. Také oni se budou muset prokázat negativním testem.