reklama

Hřib to sdělil ČTK. Blatný se dnes na twitteru pozastavoval nad množstvím lidí, kteří se v sobotu účastnili mikulášských oslav, zřejmě na Staroměstském náměstí. O věci chce mluvit také s vedením pražské policie.

Podle Hřiba v některých případech bude nutné zlepšit informování obyvatel. "Jde například o okénkový prodej, kdy nesmí docházet ke konzumaci přímo na místě, aby nevznikaly hloučky, jako tomu bylo mimo jiné i včera (v sobotuna Staroměstském náměstí," uvedl Hřib. Magistrátní odbor bezpečnosti, který vede správní řízení o přestupcích, bude podle něj dále komunikovat s hygienickou stanicí a s policií o konkrétních případech. Do správního řízení politici magistrátu ze zákona nesmějí zasahovat, uvedl Hřib.

Poznamenal také, že úlohou politiků je jít osobně příkladem v dodržování mimořádných opatření, aby zajistili jejich respektování veřejností.

Blatný na twitteru napsal, že oslavy Mikuláše se povedly a všichni se dobře bavili. "Ale já mám strach. Stovky až tisíce lidí v jednu chvíli, na jednom místě. Budu se ptát pražského primátora Zdeňka Hřiba i vedení pražské policie, jak situaci vyhodnotili oni," uvedl.

Policisté v noci nezaznamenali vážnější problémy kvůli nedodržování vládních opatření proti šíření koronaviru. Na twitteru dnes ráno poděkovali provozovatelům restaurací a barů za respektování otvírací doby a návštěvníkům za ohleduplnost. Podle zjištění zpravodajů ČTK řešili policisté v krajích v sobotu pozdě večer jen drobné prohřešky. Blatný už v pátek upozornil na to, že policisté v pátek večer zasahovali v mnoha provozovnách, které byly přes zákaz otevřené i po 22:00. V sobotu požádal ministra vnitra i policejního prezidenta o zpřísnění kontrol a vyslovil se pro to, aby provozovatelé podniků porušujících pravidla dostali pokuty v řádech milionů korun.

Česko se nyní nachází na hranici mezi třetím a čtvrtým stupněm protiepidemického systému PES a při zhoršení situace podle Blatného hrozí, že se podniky, které byly znovu otevřené teprve ve čtvrtek, budou muset zavřít. K dnešku se protiepidemické skóre zvýšilo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti.

reklama