"Dva kontrolní vzorky od jednoho nemocného člověka nám ke konfirmaci poslala Fakultní nemocnice Bulovka. Oba vzorky byly pozitivní," uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Bližší podrobnosti o pacientovi SZÚ nemá.

Osm dosavadních pacientů z ČR jsou Češi i cizinci, před nákazou pobývali často v zahraničí, například na Kanárských ostrovech, na začátku května na festivalu v belgických Antverpách nebo v Portugalsku.

Odborníci tvrdí, že riziko šíření opičích neštovic v běžné populaci je nízké. Nákaza se přenáší dlouhodobým nebo blízkým kontaktem, například sexuálním. Přenos je možný sporami z puchýřů neštovic nebo tělními tekutinami, nákaza je tak možná i prostřednictvím oblečení či ložního prádla. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu ve střední a západní Africe začaly objevovat v polovině května. Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje řádově tisíce případů mimo tyto země, zejména v USA a Evropě.