reklama

Z důvodu obav o inflaci se 53 procent dotázaných obává poklesu hodnoty nemovitostí. Na druhé straně, většina Čechů má realistickou představu o aktuálních úrokových sazbách a dvě třetiny z nich považují nákup nemovitosti za dlouhodobou investici. Tyto výsledky pocházejí z průzkumu provedeného společností Broker Consulting ve spolupráci s agenturou Ipsos mezi 1007 respondenty.

Nesprávné vnímání může vést k chybným ekonomickým rozhodnutím. Lidé by mohli být příliš ochotní přijmout další zvyšování cen, protože mají dojem, že růst cen je nyní normálnější než dříve. To je příklad negativního dopadu vysoké inflace, uvedl ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

"Pouze deset procent Čechů uvedlo, že se jejich čistý měsíční příjem oproti roku 2019 zvýšil o 30 procent nebo více, zatímco inflace v tomto období činila přibližně 32 procent. To znamená, že asi 90 procent občanů zaznamenalo pokles svých reálných čistých příjmů," uvedl Jiří Rusnok, současný poradce představenstva Allianz a bývalý premiér a guvernér České národní banky.

Respondenti odhadli úrokovou sazbu pro tříleté i pětileté fixace mezi 5,5 až sedmi procenty. Statistiky z Hypomonitoru České bankovní asociace ukazují, že úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v září z 5,78 procenta v srpnu na 5,74 procenta, což bylo nejnižší od července 2022. V roce 2013 více lidí uvedlo, že nezná výši úrokových sazeb. U současných sazeb však nižší počet respondentů nevěděl.

Téměř 60 procent lidí má dojem, že tržní ceny nemovitostí vzrostly oproti loňskému roku, a to nejčastěji o tři až pět procentních bodů. Více než tři čtvrtiny respondentů věří, že současnou cenu nemovitostí ovlivňuje výše úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Tři čtvrtiny lidí uvádějí, že ceny ovlivňuje růst cen energií.