reklama

Vyplývá to z žebříčku událostí, osobností a fenoménů, které Google ČR pravidelně sestavuje.

Internetem hýbali ale také Joe Biden a americké volby, které Češi překvapivě vyhledávali více než ty české, dál seriál Slunečná a úmrtí basketbalisty Kobeho Bryanta. Ve snaze získat více informací pak lidé vyhledávali zpravodajský kanál ČT24, kvůli vzdálené výuce a práci pak programy Google Classroom a Office 365 od firmy Microsoft. Večery trávené doma pak vedly ke zvýšenému zájmu o platformu Netflix či český seriál Slunečná.

Žebříčku českých osobností tak letos netradičně kralovali oba bývalí ministři zdravotnictví, Roman Prymula a Adam Vojtěch, kteří se letos na internetu těšili větší popularitě než známé české celebrity. I současný ministr Jan Blatný se ještě koncem roku stihl probojovat na osmé místo v žebříčku. Kromě vědce Jaroslava Flegra už zbytek seznamu ovládly osobnosti zábavního průmyslu, jako herečka seriálu Slunečná Eva Burešová, moderátor Kazma nebo hudebník Jordan Haj.

Z nejisté reality utíkali Češi často do světa seriálů a reality show. Zatímco loni byl oblíbencem internetu seriál Most z produkce ČT, letošním hitem se stal nový počin televize Prima, seriál Slunečná. Úspěch zaznamenaly také pořady Svatba na první pohled z produkce TV Nova, Peče celá země České televize nebo další kuchařský pořad Masterchef, který vysílala TV Prima.

Lidé na Googlu běžně vyhledávají různé návody na to, jak něco vyrobit, naladit nebo vyřešit. Při pandemii Češi na internetu hledali hlavně návod na výrobu roušek či dezinfekčních gelů, které na jaře nebyly na trhu k dostání. Nebyli si také jisti, jak roušky správně nosit nebo jak u sebe poznat onemocnění covid-19. Zajímali se také o to, jak naladit nový dočasný kanál pro seniory ČT3. I letos se však pomocí internetu řešily i nadčasové problémy, jako například jak upéct husu nebo odstranit přisáté klíště.

Trendy roku 2020 ve vyhledávání Googlu:

Koronavirus

Volby USA

ČT24

Google Classroom

Ministerstvo zdravotnictví

Office 365

Netflix

Slunečná

Příznaky koronaviru

Volby ČR

reklama