Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se bude dál vyvíjet epidemie v Česku? Prymula nemá příliš dobré zprávy

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Při zachování současných protiepidemických opatření se Česká republika pod 1000 nových případů koronaviru denně dostane zhruba 14. prosince. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Pokud by se začala opatření v nejbližší době rozvolňovat, vrátí se podle něj Česko rychle k vysokým počtům nakažených.

Epidemie v Česku podle Prymuly brzdí. "Je otázkou, jestli dostatečně intenzivně. Pokud si to prostým okem nahlédneme a spočítáme, tak pokud by vydržela síla těch opatření, která máme, tak v podstatě jsme schopni říci, že pod 1000 případů se dostaneme někdy kolem 14. prosince," řekl.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že nynější opatření mají sílu epidemii zbrzdit, nikoli zastavit. Jím vedená organizace už dříve vyzývala k jejich dalšímu zpřísnění. Nepodařilo se podle něj ochránit zranitelné skupiny obyvatel.

S očkováním se v Česku podle Prymuly začne po Novém roce. Neočekává, že by se do tuzemska dostaly některé dávky dřív. Podle Kubka by vláda měla spustit kampaň na podporu očkování. "Protože ty antikampaně odpíračů, ty už tady na internetu běží dávno, a skutečně ta vakcína je světlo na konci tunelu," řekl. René Levínský z Centra pro modelování biologických a společenských procesů s tím souhlasí. Podle něj je nutné okamžitě začít s rozumnou vysvětlovací kampaní.

V Česku přibylo v sobotu 4199 potvrzených případů koronaviru, nejméně v tomto týdnu. Ve volných dnech se ovšem méně testuje. Proti minulé sobotě je nárůst případů nižší o zhruba 3500. Aktuálně nemocných je 129.788 a většina má mírný průběh nemoci. Do statistik přibylo od večerní aktualizace dalších 53 úmrtí, počet zemřelých s covidem-19 od počátku epidemie se tak zvýšil na 6058.

Od března, kdy se koronavirus začal v ČR šířit, se jím nakazilo 458.229 lidí, více než dvě třetiny z nich se vyléčily. Hospitalizovaných je podle posledních údajů ministerstva 7200 nakažených covidem, před týdnem jich bylo o téměř 600 více. V těžkém stavu je nadále kolem 1100 pacientů.

V posledním týdnu ale také ubývá testů. V pátek jich laboratoře provedly 30.262, nejméně v tomto týdnu a zhruba o 10.000 méně než předchozí pátek. Mezi testovanými je stále zhruba čtvrtina nakažených.

Podle Kubka je počet testů nedostatečný, proto mají úřady zkreslené údaje. Základní příčinou nižšího počtu je podle něj to, že epidemie se v současnosti šíří víc na venkově. Ukazuje se podle něj, že v ČR je dvojí zdravotnictví - ve velkých městech je zdravotní péče mnohem lépe dostupná než na venkově. Navrhoval proto ministerstvu, aby do malých obcí jezdily pojízdné odběrové týmy, byl ale odmítnut. Kubek také vyjádřil obavu, že pokud ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podlehne tlaku kolegů ve vládě, začne rozvolňování příliš brzy. Varoval, že pokud se začátkem prosince otevřou nákupní centra, může již po Novém roce nastat velký problém.

Prymula také kritizoval, že všech pět stupňů nového protiepidemického systému (PES) je propojeno s nutností nouzového stavu. Podle něj by tomu tak mělo být třeba u dvou nejrizikovějších pásem. "Ostatní opatření by měla jít udělat mimo nouzový stav. Je nešťastné, že legislativa je postavena takhle, vyžaduje to změnu, protože být takovou dlouhou dobu v nouzovém stavu asi není dobře," uvedl.

Systém počítá s pěti barevně odlišenými pásmy. Nejmírnější je zelené do 20 bodů, druhé žluté do 40 bodů, třetí oranžové do 60 bodů, čtvrté červené do 75 bodů a páté fialové v případě vyššího skóre. Na každý stupeň jsou navázána konkrétní opatření.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Roman Prymula Ministerstvo zdravotnictví Milan Kubek zdravotnictví Jan Blatný očkování

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.