"Je to oblast, která už je označena za tu, kde žádná ohniska v této chvíli nejsou," uvedl Rakušan o předané oblasti u Janova.

Hasiči budou odjíždět postupně tak, jak budou jednotlivé uhašené oblasti předávat správě. Po předání sektoru, který zahrnuje i Hřensko a jeho části Mezná a Mezní Louka, se domů vrátí evakuovaní obyvatelé. Rakušan řekl, že se podařilo vybudovat infrastrukturu, která do oblastí přivádí vodu, a ta, že tam zůstane.

"Povedlo se do všech oblastí dostat vodu a ta infrastruktura tam zůstane,i když bude požár uhašen," řekl ministr. "Pro ty co budou hlídkovat v exponovaných místech, tak budou mít přístup k vodě a při rozšíření rizika budou mít možnost zasáhnout," dodal.

Hasiči podle něj mohou také počítat s finanční odměnou, která pokryje i obnovu techniky. Během dnů vznikne materiál se sečtením škod, které nebývale rozsáhlý požár v národním parku napáchal. Půjde o desítky milionů. Dodal, že se plánuje zasedání na evropské úrovní k lesním požárům.

Počet hasičů, zejména dobrovolníků, se v důsledku předání jednoho sektoru snížil. V sobotu bylo podle Vlčka na místě 46 jednotek dobrovolných hasičů, dnes jich se zásahem pomáhá o 30 méně.

"Chceme, aby si na jednu stranu odpočali a také při předávání doporučujeme určité body, kde by měla být požární asistence," řekl Vlček s tím, že v Janově jsou dva takové lokality dvě a na základě požadavků národního parku hasiči na další místa rozvezli sudy s vodou kvůli případnému vzniku dalších ohnisek. U Janova se podle ředitele několik dní neobjevilo závažnější otevřené hoření, což byl také důvod k předání oblasti správě.

Důležité bude teď pro správu národního parku, aby se oheň znovu neobjevil a nerozšířil. Správa počítá s dohledem dobrovolných hasičů z Křešic a ze Lhotky ve Středočeském kraji. "Hlídka se tam bude držet nepřetržitě 24 hodin denně a počítáme s hlídáním minimálně do 31. srpna a pak uvidíme, co bude dál," řekl na dotaz ČTK mluvčí správy parku Tomáš Salov. Strážníci podle něj čerpají ze zkušeností z požárů, které park zasáhly v uplynulých letech a pravidelně budou ve dne i v noci držet požární hlídky. Když se někde objeví ohnisko, budou mít za úkol informovat hasiče, dodal.

Příčinu požáru vyšetřuje policie, případu se věnuje tým vyšetřovatelů. Povoláni budou i kynologové se služebními psy vycvičenými k hledání urychlovačů hoření - třeba benzinu. "Je to záležitost spíše týdnů. Jsme limitováni tím, kam nám hasiči umožní vstup. Bude prováděno i ohledávání nemovitostí, které byly poškozeny požárem," sdělil mluvčí policie Daniel Vítek. Co případnému pachateli hrozí, pokud se jeho vina prokáže, podle mluvčího v současné době nelze stanovit.

Požár vypukl 24. července a zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů. Dnes plocha zásahu činila méně než 200 hektarů.