Odbory si stěžují na přetížení úředníků a zmrazení platů, požadují ještě letos navýšení výdělků. O vyhlášení stávkové pohotovosti rozhodly ve čtvrtek. Vyzvaly Jurečku k jednání.

Jurečka ve čtvrtek večer na twitteru uvedl, že stávkovou pohotovost považuje za hraniční nástroj. Napsal, že s odboráři kvůli zmrazení platů úředníků jednal v lednu, kdy jim sdělil svůj další postup. Ministr ČTK už dřív řekl, že navýšení výdělků bude záviset na vývoji rozpočtu, podle výsledků pak bude ve vládě jednat o případném přidání.

Úřady práce čelí v posledních týdnech náporu žadatelů o různé podpory, tvoří se u nich fronty. Vyřizují humanitární dávku pro uprchlíky, solidární příspěvek na ubytování běženců pro české domácnosti, příspěvky na bydlení či mimořádnou pomoc, upravují dávky po zvýšení životního minima.

Ministr uvedl, že úřady dostaly například od 11. dubna přes 25.500 žádostí o solidární příspěvek. Ty se podávají jen elektronicky. On-line dorazilo také téměř 128.800 z celkem 339.400 podaných žádostí o humanitární dávku. "Digitalizace dávek, která byla spuštěna u solidárního příspěvku a humanitární dávky, je cestou, jak se dá ulevit přetíženým úřadům," podotkla mluvčí resortu.

Jurečka sdělil, že si vypětí zaměstnanců úřadů uvědomuje a jejich přetížení se dlouho neřešilo. Podotkl ale, že za první čtvrtletí dostali pracovníci mimořádné odměny. Před týdnem po jednání vlády k jejich výši řekl, že částky jsou "mimo rámec" běžného odměňování.

Odbory rozhodnutí o odměnách chválí, dál ale žádají navýšení platů. "Nejedná se o odměnu, je potřeba jít do platových tarifů. Je nutné minimalizovat propad reálného výdělku," řekl ČTK předák úřednických odborů Pavel Bednář.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula vyjádřil iniciativě podporu, stát si podle něj objednává od úřadů stále více práce a není ochoten za ni platit. Podle Středuly takhle nevypadá sociální smír, který sliboval premiér Petr Fiala (ODS).

S velmi odlišným názorem naopak vystoupil exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Když je válka a bezprecedentní situace, vrazí 'loajální' státní úředník své vládě kudlu do zad a jde vydírat stávkovou pohotovostí," poznamenal na twitteru.

"Smím-li doporučit, Mariane, 20 % jich vyhoďte a mezi zbytek rozdělte jejich platy. Platy tak stoupnou a práce bude efektivnější," vzkázal Kalousek. 

Podle takzvané systemizace, která upravuje počet pozic ve státní správě, je od ledna v úřadech práce zhruba 11.660 služebních a 640 pracovních míst. Podle odborů byl průměrný plat na služební místo v úřadu práce ve srovnání s platem na ministerstvech a v ostatních úřadech loni nejnižší. Odboráři uvádějí, že mladí zaměstnanci nastupují za 18.000 či 19.000 korun hrubého.

Předáci odborové konfederace mimořádné navýšení výdělků ve veřejném sektoru požadovali už 12. dubna na tripartitě. Premiér Petr Fiala (ODS) pak uvedl, že kabinet možná opatření ke zmírnění zdražování zváží, k plošným krokům ale přistupovat nechce. Podle předsedy vlády může dobře míněné opatření inflaci ještě posílit a země si nemůže dovolit inflační spirálu roztáčet. Inflace v březnu dosáhla meziročně 12,7 procenta.