Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka apeloval na spolupráci lidovců se seniory i partnerství s Německem

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na stranickém sjezdu v Ostravě apeloval na větší spolupráci strany se seniory. V projevu také uvedl, že by Česká republika měla navázat úzké strategické spojenectví s Německem. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí též považuje za důležité vytvořit strategický plán, jak během tří až pěti let ukončit závislost na Rusku, co se týče energií či surovin.

Senioři v Česku by podle Jurečky měli v KDU-ČSL vidět své nejbližší spojence a partnery ze všech politických stran. Nejde jen o politickou programovou nabídku, ale i užší komunikaci s nimi, míní šéf strany.

Zmínil, že vláda bude připravovat novou strategii české zahraniční politiky. V 90. letech byl učiněn obrovský pokrok v česko-německých vztazích, úzce se země provázaly v ekonomicko-hospodářské oblasti či ve vědě a výzkumu, uvedl. Poté se podle něj vsadilo spíše na spolupráci s Británii, sám by byl pro jasné stanovení strategického partnerství se západním sousedem.

Během koronavirové pandemie se podle Jurečky rozšířilo téma strategických otázek bezpečnosti České republiky na výrobní kapacity v Evropě, co se týče ochranných pomůcek, léků nebo vakcín. Diskuse se ale musí rozšířit i o energie a suroviny dodávané z Ruska, míní předseda.

"Můžeme si říkat, že děláme hodně v pomoci Ukrajině, ukrajinské vládě a armádě, ale pokud posíláme (za ruské suroviny) každý den stamiliony korun, a celá Evropa miliardy eur, válku nepřímo financujeme. Pokud máme toto změnit, musí být jasný strategický plán, jak během tří až pěti let ukončit závislost na Rusku," řekl delegátům.

Podle Jurečky musí být vyslán jasný signál od celého světa. "Kdo bude obchodovat ve strategických komoditách s Ruskem za tohoto režimu, nemůže si být jist, že nějaké rozhodnutí nerozkolísá jeho ekonomickou, hospodářskou, sociální situaci nejen u něho, ale v regionu a celém světě," dodal.

V projevu také zmínil energetický mix České republiky. Zopakoval, že země potřebuje jadernou energetiku i obnovitelné zdroje. "Budeme potřebovat i modulární reaktory. Musíme být součástí týmu států, který bude chtít být jedním z prvních, abychom tyto věci dokázali jako Česká republika využít," uvedl. Nová vláda Spolu a Pirátů se STAN má v programovém prohlášení zmínku, že odklon od uhlí by měl nastat do roku 2033. "Možná to může být nějaký ten rok v čase posunuto podle vývoje situace," připustil Jurečka.

Ke členům strany poznamenal, aby zapracovali na komunikaci i navenek a věnovali se práci v terénu. Apeloval také na to, aby členové nekumulovali funkce ani v rámci strany.

Témata:  Marian Jurečka Německo

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Laguna na D1

Česko a Slovensko zasáhly silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.