Senioři v Česku by podle Jurečky měli v KDU-ČSL vidět své nejbližší spojence a partnery ze všech politických stran. Nejde jen o politickou programovou nabídku, ale i užší komunikaci s nimi, míní šéf strany.

Zmínil, že vláda bude připravovat novou strategii české zahraniční politiky. V 90. letech byl učiněn obrovský pokrok v česko-německých vztazích, úzce se země provázaly v ekonomicko-hospodářské oblasti či ve vědě a výzkumu, uvedl. Poté se podle něj vsadilo spíše na spolupráci s Británii, sám by byl pro jasné stanovení strategického partnerství se západním sousedem.

Během koronavirové pandemie se podle Jurečky rozšířilo téma strategických otázek bezpečnosti České republiky na výrobní kapacity v Evropě, co se týče ochranných pomůcek, léků nebo vakcín. Diskuse se ale musí rozšířit i o energie a suroviny dodávané z Ruska, míní předseda.

"Můžeme si říkat, že děláme hodně v pomoci Ukrajině, ukrajinské vládě a armádě, ale pokud posíláme (za ruské suroviny) každý den stamiliony korun, a celá Evropa miliardy eur, válku nepřímo financujeme. Pokud máme toto změnit, musí být jasný strategický plán, jak během tří až pěti let ukončit závislost na Rusku," řekl delegátům.

Podle Jurečky musí být vyslán jasný signál od celého světa. "Kdo bude obchodovat ve strategických komoditách s Ruskem za tohoto režimu, nemůže si být jist, že nějaké rozhodnutí nerozkolísá jeho ekonomickou, hospodářskou, sociální situaci nejen u něho, ale v regionu a celém světě," dodal.

V projevu také zmínil energetický mix České republiky. Zopakoval, že země potřebuje jadernou energetiku i obnovitelné zdroje. "Budeme potřebovat i modulární reaktory. Musíme být součástí týmu států, který bude chtít být jedním z prvních, abychom tyto věci dokázali jako Česká republika využít," uvedl. Nová vláda Spolu a Pirátů se STAN má v programovém prohlášení zmínku, že odklon od uhlí by měl nastat do roku 2033. "Možná to může být nějaký ten rok v čase posunuto podle vývoje situace," připustil Jurečka.

Ke členům strany poznamenal, aby zapracovali na komunikaci i navenek a věnovali se práci v terénu. Apeloval také na to, aby členové nekumulovali funkce ani v rámci strany.

reklama