reklama

Jurečka před dvěma týdny odvolal generálního ředitele úřadu Viktora Najmona, ten se proti tomu brání.

"MPSV jakožto nadřízený orgán Úřadu práce identifikovalo skutečnosti, které by mohly nasvědčovat nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky ze strany ÚP," uvedlo na twitteru MPSV. "Z tohoto důvodu předal ministr podnět NKÚ," dodalo.

Jurečka odvolal Najmona v polovině února se zdůvodněním, že byl dlouhodobě nespokojený s jeho řízením úřadu, vytýkal mu neřešení problémů. Najmon své odvolání z funkce považuje za svévolné a nezákonné, proti rozhodnutí se odvolal prostřednictvím státní tajemnice. Podle MPSV bylo rozhodnutí vydáno v souladu se zákonem o státní službě a Najmonovým odvoláním se stanovisko ministerstva nemění.

Úřady práce čelí od loňska náporu. Sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Ministr Najmona kritizoval opakovaně. Před dvěma týdny na jednání sociálních výborů Sněmovny a Senátu uvedl, že úřad práce nefunguje dobře. Minulý rok několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní. Podle ministra se i přes navrhovaná opatření situace nevyvíjela dobře. Na post generálního ředitele Úřadu práce vyhlásí MPSV výběrové řízení. Dočasně úřad vede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva Karel Trpkoš.

Jurečka ve vyjádření zveřejněném na serveru Forum24 popřel informace středeční Mladé fronty Dnes (MfD), že Úřad práce pod Najmonovým vedením vyšetřoval šikanu podřízených na pobočce v Liberci, kterou v té době vedla nynější Jurečkova náměstkyně Kateřina Sadílková. Podle deníku Najmon na ministerstvo poslal zprávu, že Sadílkovou potrestá za šikanu a že případ si přebírá policie, zpráva ale z datové schránky ministerstva zmizela. Jurečka uvedl, že žádný takový dokument na ministerstvo nedorazil a MPSV nikdy nekontaktovala policie ohledně jakéhokoliv vyšetřování souvisejícího se Sadílkovou.

Hospodářské noviny (HN) ve středu napsaly, že odbory Úřadu práce v dopise Jurečkovi upozornily na chybějící kontrolní mechanismy u počítačového systému automatického posuzování a schvalování některých dávek. Postup, který měl ušetřit práci úředníkům, se ukázal jako zneužitelný. Dávky se tak podle deníku vyplácely i žadatelům, kteří na ně neměli nárok, týkalo se to příspěvku na ubytování ukrajinských uprchlíků před válkou, přímé podpory uprchlíků formou humanitární dávky a jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě. Trpkoš podle HN v odpovědi odborům zneužívání připustil, zásadní jsou ale podle něj úspory v nákladech.