reklama

Výbor se usnesl, že došlo k chybě, a akceptoval Jurečkovu omluvu. O této události informoval místopředseda vládní strany a Sněmovny Jan Bartošek. Celostátní výbor, složený z 39 členů, přítomných 30, vyjádřil podporu Jurečkovi 25 hlasy.

Jurečka nabídl svůj odchod z funkcí předsedy strany i člena vlády svým stranickým kolegům. . "Omlouvám se za špatné vyhodnocení situace a za chyby v komunikaci s médii a veřejností," uvedl Jurečka. Podle něj byla diskuse velmi dlouhá a otevřená. Výsledek jednání sdělil novinářům společně s Bartoškem a dalšími členy předsednictva strany.

Podpůrné usnesení představené bývalým předsedou strany, ministrem zemědělství Markem Výborným, bylo přijato v Paláci Charitas. Premiér Petr Fiala se již dříve před odletem do Indie uvedl, že Jurečka si uvědomuje své chyby, lituje toho a omluvil se, čímž by měla být kauza uzavřena. Ostatní lídři pětikoalice byli informováni o situaci během večerního jednání.

Vánoční večírek ministerstva vyvolal výraznou kritiku, protože pokračoval po tragických událostech, kdy ozbrojený útočník 21. prosince večer zabil a zranil řadu lidí na Karlově univerzitě. Jurečka obhajuje své jednání tím, že v době událostí nečetl textovou zprávu o svolání mimořádného jednání vlády, neboť nesledoval mobil.