reklama

Nejrychlejší možné svolání celostátního sjezdu KDU-ČSL požaduje českobudějovický okresní výbor, který požádal ostatní stranické organizace o podporu. Jurečkova kauza podle výboru vrhá na jednu z vládních stran špatné světlo.

Sám ministr práce a sociálních věcí Jurečka podle ČT vzkázal, že okresní výbor má právo vyjádřit nesouhlas, ale dodal, že stranický sjezd je naplánovaný na podzim. Místopředseda strany Jan Bartošek poznamenal, že hlas spolustraníků je třeba brát vážně.

Celostátní výbor KDU-ČSL v úterý večer v tajném hlasování podpořil Jurečkovo setrvání ve funkcích předsedy strany a ministra s ohledem na jeho dosavadní pracovní výsledky. Jurečka přitom nabízel svůj odchod z obou pozic.

"Omlouvám se za špatné vyhodnocení situace a za chyby v komunikaci s médii a veřejností," uvedl. Diskuzi označil za dlouhou a otevřenou. Výsledek jednání sdělil novinářům společně s Bartoškem a dalšími členy předsednictva strany. Výbor se usnesl, že došlo k chybě, a akceptoval Jurečkovu omluvu. Z 30 přítomných vyjádřilo předsedovi podporu 25 členů výboru.

Jurečka je předsedou vládní KDU-ČSL od ledna 2020, kdy nahradil Marka Výborného, současného ministra zemědělství. Strana v posledních parlamentních volbách na podzim roku 2021 kandidovala v rámci koalice Spolu s ODS a TOP 09.