Každý, kdo aktivně nehlasuje pro nedůvěru vládě, kabinet vlastně podporuje. S odkazem na komunisty to uvedl předseda ODS Petr Fiala. Poslanci KSČM při dnešním hlasování o nedůvěře vládě jednotně odejdou ze sálu, nebudou aktivně hlasovat pro nedůvěru, potvrdil na twitteru dřívější zprávy o očekávaném postoji klubu poslanec Jiří Dolejš.
Kabinet nemá dál vládnout kvůli porušování principů demokracie, střetu zájmů premiéra i tomu, že selhal při opatřeních proti koronaviru. Před zahájením schůze Sněmovny to uvedli lídři volební koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09).
Komunisté, kteří vládu tolerovali do dubna, se o postoji rozhodli až dnes. Ráno zrušili tiskovou konferenci, na které měli oznámit postoj svého poslaneckého klubu. Podle informací ČTK se měli klonit k odchodu z jednacího sálu v době hlasování, což by znamenalo, že menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) pokus o vyslovení nedůvěry ustojí.
To se nakonec potvrdilo. "Ano, KSČM se rozhodla pro jednotný odchod ze sálu, a ne pro aktivní vyslovení nedůvěry vládě. Možná pro někoho ne zrovna logický krok, ale nejednota by pro voliče mohla být větší problém. Fakt je, že nestojí za to se kvůli vládě, která končí, ještě hádat uvnitř strany," uvedl Dolejš.
Podle předsedy ODS Fialy budou během schůze vystupovat jednotlivý poslanci s příspěvky podle svých specializací. Jak dlouho bude jednání trvat, neví.
Pokud by vláda důvěru ztratila, očekává koalice jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident ale avizoval, že by nechal do říjnových voleb dovládnout kabinet bez důvěry.
Hlasování vyvolala koalice Spolu s koalicí Pirátů se Starosty. "Je smutné, že hlasování musela vyvolat opozice, v dobré demokracii by požádal sám premiér Andrej Babiš," uvedl Fiala s tím, že už v dubnu vypověděli komunisté kabinetu dohodu o toleranci. "To, že vláda vychází z parlamentní většiny, není destabilizace, to je, když to někdo neudělá," uvedl Fiala na adresu premiéra. Babiš opakovaně pokus o vyslovení nedůvěry označil za neodpovědnou destabilizaci.
Mezi důvody, proč by kabinet nadále neměl mít důvěru, zástupci opozice zmiňovali střet zájmů premiéra, nezvládnutou koronavirovou pandemii nebo nezajištění jasné podpory spojenců kvůli kauze Vrbětice.
Ke svržení vlády je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů, pětice opozičních stran jich má 68. Proti vládě hodlá hlasovat také SPD s 19 poslanci a Trikolóra, jež má v dolní komoře tři zástupce. Ve Sněmovně jsou i tři další nezařazení poslanci.
Fiala (ODS): Důvodů pro nedůvěru vládě je mnoho a stále přibývají další
Hlasování o důvěře je podle předsedy ODS Petra Fialy test toho, zda vláda stále zastupuje většinu voličů z voleb před čtyřmi lety a zda má legitimní právo vést zemi. Důvodů pro vyslovení nedůvěry menšinovému kabinetu ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO) je mnoho a každý den přibývají další, kabinet má skončit, řekl dnes Fiala poslancům za iniciátory schůze z řad koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.
V demokratickém statě by vyvolal hlasování o kabinetu sám předseda vlády ve chvíli, kdy by zjistil, že mu jeden z koaličních partnerů vypověděl podporu, míní Fiala. Narážel na to, že KSČM v polovině dubna vypověděla smlouvu o toleranci menšinové vlády, kterou s komunisty uzavřelo ANO. "Nemůžeme mít vládu, která se neopírá o většinu ve Sněmovně," zdůraznil Fiala.
Odmítl Babišovo vyjádření, že hlasování o nedůvěře je destabilizací. "Demokracie a její pravidla a principy nejsou destabilizace," řekl šéf ODS.
Koalice Spolu přinesla podle něho čtyři desítky důvodů, proč by měla vláda ANO a ČSSD padnout. Patří k nim podle Fialy Babišův střet zájmů, zadlužování země, neschopnost zajistit silnou mezinárodní solidaritu v diplomatické roztržce s Ruskem i třeba nezvládnutá pandemie koronaviru. "Kabinet selhal v mnoha věcech, prakticky ve všem," míní Fiala.
Zhruba čtyři měsíce před řádným termínem sněmovních voleb rozhodne o výsledku hlasování postoj KSČM, jenž bude znám až dnes. Podle informací ČTK se kloní k odchodu z jednacího sálu v době hlasování, což by znamenalo, že vláda nepadne. Pokud by Sněmovna nedůvěru kabinetu vyslovila, další postup by byl na prezidentu Miloši Zemanovi. Zeman několikrát uvedl, že by vzhledem k blížícím se volbám nechal Babišovu vládu v demisi vést zemi dál.
Z opozičních řad se podle omluv, jak je v úvodu přečetl předsedající, dnešní schůze neúčastní ze zdravotních důvodů Lenka Kozlová (Piráti). Z dopolední části jednání se omluvili Petr Gazdík (STAN) a poslanec KDU-ČSL Jan Čižinský.
Témata: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, komunisté
Související
12. listopadu 2024 10:42
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
3. října 2024 13:48
21. září 2024 21:47