reklama

"Počet obyvatel Středočeského kraje podle projekce vzroste do konce roku 2070 téměř o půl milionu na 1,86 milionu, což je o 36 procent. Počet obyvatel Prahy by se měl zvýšit o 31 procent, tedy o více než 410 tisíc na 1,72 milionu. Bydliště v těchto dvou krajích by tak mohla v budoucnu mít až jedna třetina obyvatel Česka, když aktuálně je to čtvrtina," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. V Plzeňském kraji by mohl být počet obyvatel o šest procent vyšší než na počátku letošního roku, v Jihomoravském kraji to bude o dvě procenta více.

Třetím nejlidnatějším krajem by se již na počátku roku 2022 měla stát místo Moravskoslezského kraje jižní Morava, v žebříčku krajů by si měly časem polepšit i kraje Plzeňský, Pardubický a Liberecký. Směrem dolů by kromě Moravskoslezského kraje sestoupily také kraje Jihočeský, Olomoucký, Vysočina a Zlínský.

Všechny kraje budou v příštích desetiletích čelit přirozenému úbytku počtu lidí, kdy zemře více lidí, než se narodí. Výjimkou je Praha, kde statistici předpokládají přirozené přírůstky až do roku 2060. S nejvýraznějším úbytkem obyvatel přirozenou cestou se budou potýkat kraje Moravskoslezský a Ústecký. Počty obyvatel ale mohou udržet nebo dokonce zvyšovat přírůstky stěhováním. Stěhováním z ostatních krajů může nejvíce získat Středočeský kraj, a to až 390.000 lidí. Naopak v Praze se očekává kvůli stěhování mezi kraji pokles o 90.000 lidí, celkový migrační přírůstek tak v metropoli obstará zahraniční stěhování.

Stárnutí populace bude pokračovat ve všech krajích, vzroste průměrný věk obyvatel i zastoupení seniorů v populaci. "Zatímco na počátku roku 2019 se průměrný věk obyvatel v krajích nacházel v rozmezí 41,2 až 43,1 let, na konci projekce v roce 2070 jej lze očekávat v jednotlivých krajích o čtyři až šest let vyšší," uvedla vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová. Nejmladší obyvatelstvo by měly mít nadále Středočeský kraj a Praha, dále kraj Jihomoravský a oproti současné situaci i Plzeňský kraj. Nejstarší by zůstalo obyvatelstvo Zlínského kraje, ke kterému se přidá Moravskoslezský kraj.

reklama