Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo nahradí Langšádlovou? Válek má prý čtyři jména

Vlastimil Válek (TOP 09)
Vlastimil Válek (TOP 09)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Podle místopředsedy strany a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) má strana čtyři kandidáty na pozici ministra pro vědu a výzkum, z nichž tři jsou muži a jedna žena. Uvedl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Nejčastěji se jako potenciální nástupce Heleny Langšádlové, která tento týden oznámila rezignaci na svou funkci ve vládě, zmiňuje poslanec TOP 09 Matěj Ondřej Havlů, který vedl gymnázium v Hradci Králové.

Dalším kandidátem je ekonom a bývalý rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja, potvrdil Válek. Strana podle něj uvažovala i o zrušení tohoto ministerstva po rezignaci Heleny Langšádlové, ale nakonec se rozhodla spíše jej posílit.

Dříve Langšádlové vadilo, že TOP 09 neumí dostatečně prezentovat svou práci a není příliš vidět. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že ministryně věnovala více úsilí obsahové práci než veřejné prezentaci.

Práci Langšádlové ocenil premiér Petr Fiala (ODS) a spolupráci s ní na společných prioritách podpořili i vicepremiéři a předsedové Pirátů Ivan Bartoš a lidovců Marian Jurečka. Definitivního kandidáta strana oznámí příští týden po jednání předsednictva.

Podle Válka se však předpokládá, že Langšádlová pomůže svému nástupci a pomůže mu dovést započaté věci do konce. "Jeho úkol bude mnohem více vysvětlovat veřejnosti události na ministerstvu tak, aby získaly veřejnou podporu," dodal Válek ohledně nástupce či nástupkyně Langšádlové. 

Témata:  Vlastimil Válek TOP 09

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.