Roušky by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly i ve vnitřních prostorech odložit na konci června. Záležet to bude na epidemiologické situaci. Od pondělí 25. května nebudou roušky povinné venku, pokud bude člověk jen se členy své domácnosti nebo od ostatních bude dál než dva metry.
"Předpokládáme, že do června by byly povinné ve vnitřních prostorech jako jsou třeba obchody, ale i v MHD. Pokud se bude situace zklidňovat, mohly by se roušky odložit na konci června," řekl novinářům.
Podle dřívějších vyjádření Rastislava Maďara, který je koordinátorem ministrovy pracovní skupiny pro zmírňování ochranných opatření, je mytí rukou, zachovávání rozestupů mezi lidmi a právě nošení roušek základní trojicí opatření, která v ČR umožnila epidemii zvládnout.
Nařízení zakrývat si dýchací cesty bylo zavedeno 19. března. Použít je možné třeba roušku, respirátor, ústenku, ale také šálu nebo šátek, který brání šíření kapének od nositele, před případnou nákazou ho ale neochrání. Nařízení bylo jedním z těch, které zrušil soud a vláda ho přijímala znovu.
Výjimku v nošení mají například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.
Ministerstvo zdravotnictví se chystá podpořit podzimní očkování proti chřipce. Zvažuje i kampaň pro veřejnost. Zabránit chce případnému náporu dvou epidemií naráz - chřipkové a druhé vlny koronavirové nákazy. Na dnešním kulatém stolu Hospodářské komory a Zdravotnického deníku o zdravotní péči po pandemii to řekl ministr Vojtěch.
"Už zvažujeme, jaké kroky uděláme. Požádali jsme dodavatele, aby navýšili dodávku (vakcín)... Pokud tu budou najednou dvě epidemie, je nutné, aby se lidé nechali očkovat," uvedl ministr. Dodal, že dvojí epidemie by představovala zátěž a je potřeba se připravit už teď, protože o protichřipkovou vakcínu "bude mít zájem celý svět".
Ke zvažovaným krokům patří kampaň pro veřejnost. Resort plánuje, že by oslovil i zaměstnavatele, kteří by mohli nechat očkovat své pracovníky. Některé firmy očkování už dřív zaměstnancům zajišťovaly, nebo nabízely jako bonus.
"Očkování proti chřipce musíme podpořit. Máme proočkovanost osm procent, což je nedostatečné. Minulý rok byly dávky přivezeny, část se ale musela spálit, protože nebyly využity," uvedl Vojtěch. Podle něj by lidé měli svůj případný odmítavý přístup k očkování přehodnotit. "Můžeme to (očkování) nařídit. To možné je. Je otázka, jestli jít takto na sílu, nebo zkusit po dobrém nějakou kampaň, aby si lidé uvědomili riziko," dodal ministr.
Proti chřipce se očkuje na podzim. Praktici vakcíny objednávají na jaře. "Pokud masivním způsobem uděláme kampaň, aby se lidé očkovali, můžeme mít nedostatek vakcín," řekl předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. Sám vakcíny objednal v březnu. Když chtěl množství zdvojnásobit, oslovené farmaceutické firmy mu dodávku nedokázaly zaručit.
Podle výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka by odběr vakcíny neměl být na prakticích, ale rozhodnout by měl stát. Zohlednit by měl i případné množství očkovací látky pro pracovníky, bez nichž se chod země neobejde. Výrobcům by měl pak také garantovat, že se objednaný materiál využije. "Ty náklady pak nese výrobce, když se vakcíny nespotřebují," řekl Dvořáček. Podotkl, že vyžádané a nevyužité množství by mohlo pak chybět v jiných zemích. Dodal, že dodávky po Evropě už se rozdělují. "Jestli nechceme skončit s nedostatkem, musíme rozhodnout teď," řekl.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, zdravotnické roušky, Adam Vojtěch (ANO), chřipka, Česká republika
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45