"Jsem optimistický, vývoj je celkem pozitivní, mám křivky, jak to vypadá v Itálii, Španělsku, Rakousku, v průměru Evropy jsme na tom velice dobře," řekl Babiš pro blesk.cz. Zlomové období pro vývoj epidemie podle něj nastane koncem dubna. "Mohlo by to začít klesat, někdy kolem května, v červnu bychom se mohli vrátit do úplného normálu," odhadl premiér. Stát podle něj pro červnový "návrat do normálu" dělá všechno, záleží ale také na situaci ve zbytku Evropy.

Rozvolnit by se první opatření mohla po Velikonocích. Otevřít by se nejprve mohly například menší obchody, míní Babiš. Bylo by však nadále nutné v nich dodržovat určitá pravidla, zákazníci by museli mít od sebe dostatečný odstup a dbát na hygienické zásady. Kabinet se podle premiéra pro svůj postup v rozvolňování omezení inspiruje v Koreji, Singapuru či Hongkongu.

Obchody by mohlo následovat otevření škol, teprve poté by přišly na řadu například kantýny, až později restaurace či bary. "Musíme přežít ty Velikonoce nějakým způsobem doma a v klidu. Doufejme, že se podaří zploštit tu křivku nákazy. Po Velikonocích budeme chtít konkrétní plán otevírání těch zařízení," uvedl. Důležité je respektovat specifické vlastnosti každého podniku, dodal.

Kabinet už nechce zavádět kvůli koronavirové krizi další omezení, dodal Babiš. Vláda podle něj zavrhla návrh, aby opatřením uložila obchodům s potravinami zavřít v neděli. Rozhodla se tak kvůli podnětům z maloobchodu, protože prodejci nabrali zaměstnance, vybavili je ochrannými pomůckami a pracovníci o víkendové služby s příplatky stojí.

Změny ve vládě nejsou nutné

Podle Babiše není třeba ministry ve vládě vyměňovat, kabinet funguje jako tým. "Funguje to velice dobře, nevidím žádné problémy," řekl. Připustil, že kabinet se dopustil určitých chyb, podle něj to ale bylo dáno složitostí situace.

Premiér především odmítl kritiku za nedostatek roušek, které vláda nařídila povinně nosit na veřejnosti a lidé si je následně šili sami doma. "Žádný stát nedal lidem roušky," řekl. "Žádná vláda to nemohla zvládnout. Na světě je šest miliard lidí a když všichni najednou chtějí roušky, tak to nejde," dodal.

Podle něj kabinet situaci postupem času zvládl a Česko je nyní nejlépe zásobená země v Evropě, co se týká ochranných pomůcek. "My to zvládli, zásobování se vylepšuje," řekl. Prioritou podle něj je zajistit ochranné pomůcky především pro zdravotníky a pro pracovníky v sociálních službách.

Odmítl také kritiku ohledně zrušení březnového termínu doplňovacích senátních voleb. Podle Nejvyššího správního soudu vláda postupovala mimo svou pravomoc, měla pro takový krok předložit speciální zákon Parlamentu. "My tyhle detaily neznáme. To dělali legislativci ministerstva vnitra, asi nějak to nedomysleli a teď kolegové právníci říkali, že to napraví. Žijeme ve válečném stavu, asi se dělají chyby, určitě je napravíme," řekl Babiš. Nový termín doplňovacích voleb za zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS) zatím nebyl stanoven.

Babiš se v rozhovoru dotkl i možného dopadu epidemie koronaviru na řádné senátní volby a na krajské volby, které se budou konat v říjnu. Podle něj není důvod se obávat snížené volební účasti kvůli epidemii. Babiš je přesvědčen, že situace v Česku ohledně nákazy bude vyřešena podstatně dříve.

Na COVID-19 se Babiš testovat nenechal

Spekulace o Babišově zdraví se objevily v souvislosti s tím, že v úterý bylo na koronavirus testováno 15 jeho nejbližších spolupracovníků přímo ve Strakově akademii. Premiér také v úterý a ve středu nevystoupil na tiskové konferenci. Ministři ale ve středu řekli, že Babiš byl při jednání kabinetu v dobré kondici.

"Já řídím vládu, řídím Bezpečnostní radu státu," řekl dnes Babiš v rozhovoru pro blesk.cz. Svou nepřítomnost na tiskových konferencích zdůvodnil dohodou v kabinetu, že vystoupí ministři, jejichž body se projednávaly. Stejně se vyjádřila ve středu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Premiér se na onemocnění COVID-19 testovat nenechal. "Já na testech nebyl, není důvod. Šel bych, kdybych měl nějaké příznaky nebo problémy," řekl. Připomněl, že jeho dcera byla v karanténě, a že proto žije odděleně od rodiny. "Chodím jen do práce a do objektu, kde je kancelář a mám tam ložnici. Nepřicházím do styku téměř s nikým," řekl Babiš. Většinu jednání prý vede prostřednictvím videokonferencí.

"Pokud byli členové vlády testováni, tak individuálně a já nemám informace o tom, kdo, kdy a s jakým výsledkem," uvedl dnes Hamáček na tiskové konferenci. Kdyby však měl některý z nich pozitivní výsledek, nastoupil by do karantény. "A pokud vím, tak nikdo z ministrů v karanténě není," uvedl ministr.

Hamáček se řekl, že sám se nechal testovat v počátcích, když se objevilo podezření na nákazu na jednání rady ministrů vnitra Evropské unie. Od té doby testován nebyl.

Podle České televize měli spolupracovníci premiéra Babiše negativní test na COVID-19. Prezident Miloš Zeman by podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka podstoupil testování jen tehdy, pokud by pocítil nějaké příznaky. Momentálně má k němu přístup jen velmi omezený počet lidí.