reklama

Petr Pavel patří k těm osobnostem, o kterých se dlouhodobě mluví jako o možném kandidátovi na prezidenta. On sám před minulou volbou kandidaturu na hlavu státu vyloučil kvůli svým pracovním závazkům. Jak se ale zdá, teď se rozmyslel a reálně uvažuje o tom, že do volby prezidenta zasáhne.

„Pokud by u ostatních kandidátů na prezidenta reálně hrozilo, že by s jejich pomocí Česko mělo směřovat blíže k Rusku a Číně nebo by hrozila jeho proměna do podoby současného Maďarska, začal bych přemýšlet nad tím, co bych mohl a měl udělat,“ uvedl v rozhovoru pro Deník N bývalý předseda vojenského výboru NATO.

Kromě toho ale přidal například také historku, která podle něj dokládá, jak je na tom prezident Miloš Zeman a jak se k němu chová jeho okolí. Lidé, kteří se pohybují kolem Zemana, podle něj doslova i v přeneseném slova smyslu prezidenta vodí. Martin Nejedlý je podle něj ruská spojka, která si jezdí každou chvíli pro instrukce, a mluvčí Hradu Jiří Ovčáček překračuje svou roli.

„Jednou jsem byl s prezidentem v Afghánistánu. Čekali jsme společně v jedné místnosti. Najednou mluvčí Ovčáček a další z jeho týmu začali prezidentovi tykat a různě – dost nedůstojně – ho opečovávat. Před vojáky. Okamžitě jsem své lidi požádal, aby počkali na chodbě. Ať si tohle dělají v soukromí,“ uvedl generál, podle kterého je takové chování nepřijatelné. „Musejí si přece vůči prezidentovi zachovat úctu za každých okolností. A ne mu utírat pusu a říkat mu Miloši,“ zlobí se generál.

Za jeho slova jej zkritizoval nejen sám Jiří Ovčáček, ale také například poslanec a předseda Trikolóry Václav Klaus mladší. Toho slova Petra Pavla pořádně znechutila „Dlouho "liberálními" kruhy pěstovaný kandidát na prezidenta (nevyšel kníže ani vědec - zkusí teď vojáka) - již nevydržel s nervy a kandidaturu oznámil,“ shrnul slova generála na sociálních sítích.

Podle něj to ale poněkud přehnal. „Míru vkusu oznámení kandidatury (atakovat zdravotní stav a stáří prezidenta) nechám na zhodnocení Vám. Já tohoto bývalého komunistu, který přísahal Moskvě a pak zase Washingtonu volit rozhodně nebudu,“ vzkázal důrazně Václav Klaus mladší.

reklama