"Podle právního názoru České lékařské komory poskytovatel ústavní i ambulantní zdravotní péče je oprávněn, uzná-li to za potřebné, stanovit ve vnitřním řádu nebo v jeho dodatku povinnost pacientů při vstupu do prostor zdravotnického zařízení použít respirátor nebo roušku," uvedl ve stanovisku ředitel právní kanceláře ČLK Jan Mach.

Oprávnění takového požadavku poskytovatelům nemocniční nebo ambulantní péče dává zákon o zdravotních službách, kdy mohou podle paragrafu 41 stanovit vnitřní řád poskytovatele.

Roušky či respirátory museli lidé v ČR kvůli koronaviru nosit s přestávkami od 19. března 2020, v první vlně epidemie z rozhodnutí vlády Andreje Babiše (ANO) dokonce i venku bez přítomnosti dalších lidí.

Předloni v létě zůstala povinnost jen v metru a v Praze při vnitřních akcích pro více než sto lidí, loni v létě i přes útlum epidemie museli lidé dál nosit respirátory v hromadné dopravě a vnitřních prostorech. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) povinnost zakrývat si nos a ústa postupně zmírňoval od poloviny března. Dneškem zcela skončila.

S koncem pandemické pohotovosti, který ve středu večer potvrdila Sněmovna, byla ukončená také možnost nechat se jednou za měsíc zdarma testovat na koronavirus. Nově zdravotní pojišťovny platí jen antigenní testy přímo v ordinaci lékaře nebo PCR testy se žádankou. Za potvrzený případ se ale už považuje i antigenní test s příznaky nákazy.