Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za nárůstem je podle něj masivní testování.

Více než 300 nových nemocných covidem-19 za den odhalily laboratoře od březnového začátku šíření onemocnění v Česku zatím osmkrát, z toho čtyřikrát v srpnu. Dosud naposledy to bylo ve středu. Ministerstvo zdravotnictví, hlavní hygienička Jarmila Rážová i premiér Andrej Babiš (ANO) poukázali na to, že nadále zůstávají nízké počty hospitalizovaných a lidí s těžkým průběhem nemoci. Podle ministerstva i Rážové souvisí vyšší počet odhalených případů také s testováním, kdy se prověřují hlavně lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými.

Testů bylo v pátek provedeno 8432, nejvíc za poslední dva týdny. Průměr za všední dny v posledních dvou týdnech je přes 7100 testů denně, o víkendu se obvykle testuje méně a také počty nových případů bývají nižší. Z testovaných bylo v pátek pozitivních šest procent, což bylo nejvíce téměř za měsíc.

V nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 116 lidí, 22 z nich potřebuje intenzivní péči. Počet hospitalizovaných se proti popůlnočním číslům zvýšil o osm, aktualizovaná čísla ministerstva zdravotnictví ukazují proti čtvrtku nárůst o jednoho pacienta v nemocnici. Počet hospitalizovaných mezi stovkou a 120 hlásí ministerstvo zdravotnictví v posledních čtyřech týdnech, na přelomu března a dubna byly údaje i čtyřnásobné. Zemřelí s koronavirem za pátek přibyli tři, od začátku týdne se počet zvýšil o 13 úmrtí.

Aktuálně nemocných bylo víc než 5000 podle tehdejších čísel ministerstva zdravotnictví už počátkem srpna. Revidované údaje ale ukazují, že nynějších 5182 aktuálně nemocných je zatím nejvíc. U výrazné většiny nakažených je průběh nemoci mírný.

Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel je nově na severním Plzeňsku, víc než 52. Následuje Kolínsko se 45 a Uherskohradišťsko se 37 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden. Nad 30 je tento údaj ještě v Praze, bez nových případů za posledních sedm dní není aktuálně žádný okres. Ohniska nákazy nejsou velká, ale jsou rozšířená poměrně plošně, uvedl dnes epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Česko se nyní připravuje na zářijový návrat dětí a studentů do škol, který by mohl podle epidemiologů situaci s covidem-19 v Česku zhoršit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejprve ve středu ohlásil přísnější pravidla pro nošení roušek od září, ve čtvrtek je po jednání s Babišem zmírnil. Zástupci sněmovní opozice v té souvislosti vyjadřují pochybnosti o tom, že o pravidlech rozhodují odborníci, jak dosud tvrdil premiér. Babiš v rozhovoru pro dnešní Právo uvedl, že v minulosti vláda epidemiologům do opatření proti covidu-19 zásadním způsobem nemluvila, v nynější fázi je ale vedle ochrany lidí třeba také udělat maximum pro návrat do normální situace.