Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli Koněvovi je opět dusno. Česká diplomacie poslala Rusku nótu

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Česká diplomacie poslala nótu ruskému ministerstvu zahraničí kvůli čtvrtečnímu incidentu před generálním konzulátem v Petrohradu. Kritizuje, že ruská policie neinformovala zastupitelský úřad o řešení situace s demonstranty, kteří před konzulátem demonstrovali proti odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze a zapálili přitom dýmovnici.

Podle ruských médií před konzulátem demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, kteří rozvinuli transparent s nápisem "Koněva zpátky na místo, kurvy!" a zapálili dýmovnici. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující rozhodnutí vedení Prahy 6, která rozhodla o odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády.

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová ČTK potvrdila, že několik aktivistů před českým zastupitelským úřadem demonstrovalo. "Zasáhla proti nim policejní ochranka, jednoho z nich zadržela a udělila mu pokutu. Bohužel policie neinformovala o zásahu a jeho vyřešení generálního konzula. V tomto duchu byla na ruské ministerstvo zahraničních věcí zaslána oficiální nóta," uvedla Štíchová.

Před dvěma týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Tehdy skupina osob v maskách vyvěsila na plot velvyslanectví nápis Stop fašismu a hodila do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla.

Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. Česká diplomacie tehdy uvedla, že Rusko je povinno ambasádu chránit a že očekává, že ruské orgány už podobné incidenty nepřipustí.

Praha 6 nechala odstranit Koněvovu sochu na počátku dubna. V budoucnu by socha měla být umístěna v připravovaném Muzeu paměti 20. století. Ruská diplomacie proti odstranění sochy protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné. Kvůli sporu Rusko také zvažuje přejmenování stanice moskevského metra Pražská na Maršála Koněva.

Témata:  Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Ivan Stěpanovič Koněv Rusko Petrohrad Česká republika diplomacie

Aktuálně se děje

14. července 2024 9:31

Světoví politici reagují na atentát na Trumpa. Ozval se i Babiš či Rakušan

Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze všech koutů světa. Vyjadřují zneklidnění a znechucení nad útokem, zároveň však úlevu nad tím, že je kandidát v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy