Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyberútok zasáhl české státní weby, může za něj proruská skupina

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ruští hackeři během úterý vyřadili z provozu webové stránky některých českých státních institucí. Nedostupné byly či stále jsou například weby Úřadu vlády nebo ministerstva vnitra. Za útokem zřejmě stojí proruská skupina NoName057.

Ministerstvo vnitra informovalo o nedostupnosti stránek o půl desáté dopoledne s tím, že byla přijata ochranná opatření. Například byl omezen přístup ze zahraničí. Mimo provoz byly také weby Policie ČR či Hasičského záchranného sboru. Krátce před jedenáctou hodinou už byly opět funkční.

Hackerům se podařilo vyřadit z provozu i stránky Úřadu vlády či Letiště Václava Havla. "Letiště okamžitě přijalo ochranná opatření a pracuje na zprovoznění. Útok neměl a nemá dopad na provoz letiště," sdělilo letiště na sociální síti X.

Podle vnitra byl příčinou výpadku webových stránek DDoS útok. Přihlásila se k němu proruská skupina NoName057. Podle odborníků se hackeři zaměřili na Česko, protože v Praze se dnes koná jednání Mezinárodní krymské platformy, která usiluje o obnovení teritoriální integrity Ukrajiny.

DDoS útok je formou kybernetického útoku, kdy se útočníci snaží narušit nebo poškodit webovou stránku, síť nebo jinou online službu tím, že ji přetíží velkým množstvím falešných nebo nevyžádaných požadavků, dokud nedojde k poklesu výkonu, omezení nebo výpadku služby.

Témata:  hackeři

Související

Aktuálně se děje

31. března 2025 4:00

Předpověď počasí slibuje další záchvěv zimy. Může i dost nasněžit

V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.