reklama

Ministerstvo vnitra informovalo o nedostupnosti stránek o půl desáté dopoledne s tím, že byla přijata ochranná opatření. Například byl omezen přístup ze zahraničí. Mimo provoz byly také weby Policie ČR či Hasičského záchranného sboru. Krátce před jedenáctou hodinou už byly opět funkční.

Hackerům se podařilo vyřadit z provozu i stránky Úřadu vlády či Letiště Václava Havla. "Letiště okamžitě přijalo ochranná opatření a pracuje na zprovoznění. Útok neměl a nemá dopad na provoz letiště," sdělilo letiště na sociální síti X.

Podle vnitra byl příčinou výpadku webových stránek DDoS útok. Přihlásila se k němu proruská skupina NoName057. Podle odborníků se hackeři zaměřili na Česko, protože v Praze se dnes koná jednání Mezinárodní krymské platformy, která usiluje o obnovení teritoriální integrity Ukrajiny.

DDoS útok je formou kybernetického útoku, kdy se útočníci snaží narušit nebo poškodit webovou stránku, síť nebo jinou online službu tím, že ji přetíží velkým množstvím falešných nebo nevyžádaných požadavků, dokud nedojde k poklesu výkonu, omezení nebo výpadku služby.