Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil covid-19

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil covid-19. Další žena na orgán čeká, dva se operace nedočkali. Radiožurnálu to dnes řekl vedoucí tamního programu transplantací plic Robert Lischke. Ročně se v Česku transplantovalo před epidemií kolem 800 různých orgánů, některé nemocnice operace omezily.

Letos do konce září bylo orgánů transplantováno 566. Z nich 42 plic transplantovali lékaři motolské nemocnice, která se výměně tohoto orgánu věnuje jako jediná.

Prvním pacientem byl šedesátiletý muž, kterému po těžkém průběhu nemoci plíce selhaly. Na nové čekal 122 dní, operace trvala osm hodin. "Po pěti dnech byl odpojen od mimotělního oběhu, asi po třech týdnech od ventilátoru. Nyní už je u nás na klinice, dýchá spontánně, ale je velmi slabý, což je zcela logické. Bude ještě nutná dlouhodobá rehabilitace," řekl Radiožurnálu Lischke. Na celém světě zatím dostaly podle něj nové plíce za ty poškozené covidem-19 desítky lidí.

Transplantační aktivitu bylo nutné kvůli epidemii covidu-19 utlumit. Přesto byla v ČR dostupnost transplantací druhá nejvyšší v Evropě, operací ubylo méně než v předchozích zemích. Loni bylo v Česku transplantováno podle dat Koordinačního střediska transplantací (KST) 765 orgánů, v předcházejících šesti letech vždy nad 800. Letos do konce září jich bylo 566, nejvíc ledvin.

Témata:  lékaři transplantace

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.