reklama

Hygienici evidují v kraji kolem 1450 nemocných akutními respiračními nemocemi a chřipkou na 100.000 obyvatel, uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. V kraji žije 1,2 milionu obyvatel.

Laboratoř Mikrobiologického ústavu Fakultní nemocnice u svaté Anny využívá multiplexní testy, které umí odhalit covid i chřipku. Za březen testovala touto metodou 581 vzorků. "V nich bylo 196 pozitivních na covid a 34 pozitivních na chřipku typu A," uvedl Erlebach.

Přednosta ústavu Filip Růžička uvedl, že loni testy zachycovaly jen covid, letos od března se ale objevila i chřipka. "Může to být způsobeno například tím, že striktní protiepidemická opatření, jako byl lockdown nebo nošení respirátorů, chránila v minulém roce dobře také před jinými respiračními onemocněními," uvedl Růžička. Covid byl novou nemocí, vůči které nefungovala kolektivní imunita, přičemž jiná respirační onemocnění mohla být koronavirem vytěsněna, dodal.

Růžička upozornil, že i chřipky mohou mít fatální následky. "Nemělo by se na to zapomínat. V nemocnici bylo za březen hospitalizováno 14 takto nemocných pacientů," uvedl Růžička. Zvýšený výskyt chřipky byl podle Národní referenční laboratoře pro chřipku a jiná respirační onemocnění zaznamenán v celém Česku, doplnil Erlebach. Podle Ciupek z národní laboratoře vyplývá, že vzrůstající tendence u chřipky přetrvává a pomalu se stává vedle covidu mírně dominantním respiračním virem.

Hygienici v kraji v posledních týdnech evidují kolem 1450 lidí s akutními respiračními nemocemi na 100.000 obyvatel. O epidemii se hovoří při počtu kolem 1700 nakažených na 100.000 obyvatel. "Nárůst byl v uplynulých dvou týdnech pozorován především u předškolních dětí a školáků do 14 let," uvedla Ciupek. Jihomoravští hygienici nesrovnávají počty s předchozími dvěma lety, kdy dominoval covid. V porovnání se sezonou roku 2019 bylo ale ve stejném období bezmála 1100 nemocných respiračními nemocemi a chřipkou na 100.000 obyvatel.