reklama

"Pacienta s IPF nejsme sice schopni zcela uzdravit, ale díky moderním lékům umíme zpomalit rozvoj nemoci," uvedla Martina Šterclová, předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Jemná plicní tkáň se kvůli jizvám mění na husté vazivo a plíce tuhnou. Bez moderní léčby pacienti umírají asi do tří let, s ní se dožívají dvojnásobku.

Podle odborníků není zatím přesně jasné, co nemoc způsobuje. S předpoklady k jizvení plicní tkáně se část lidí zřejmě rodí, zhoršuje ji kouření. "Tři čtvrtiny pacientů v minulosti kouřilo," dodala Šterclová.

Vliv podle ní může mít i znečištěné životní prostředí. Kromě kašle a dušnosti jsou varovnými příznaky změny na prstech, tvar prstů se podobá kladívku a nehty mají tvar hodinových sklíček. Typickým pacientem je sedmdesátník, u dětí se prakticky nevyskytuje.

Zásadní je nemoc odhalit včas. Plicní lékaři proto ve středu 18. září pořádají den otevřených ordinací, nejméně jedna je v každém kraji. Přijít tam lidé mohou bez objednání a bez doporučení praktického lékaře. Podrobnosti naleznou zájemci na webu Plicní fibróza.

Loading...
reklama