reklama

Pneumokok je bakterie, která je nebezpečná především pro malé děti a seniory. U dětí může vyvolat zánět mozkových blan, u starších lidí zánět plic. K léčbě se používají antibiotika. Jsou také časté případy, kdy člověk onemocní virovou infekcí, která se následně zkomplikuje bakteriálním onemocněním.

"Pneumokokové infekce jsou jednou z velmi častých komplikací chřipky," uvedla Roháčová. U covidu-19 podle ní zatím nemají lékaři dostatek přesvědčivých informací. "Ale vzhledem k tomu, že je to infekce postihující plicní tkáň, tak je to (komplikace pneumokokovou infekcí) vysoce pravděpodobné," dodala primářka.

Proočkovanost proti pneumokokům je podle Roháčové v české populaci nízká. U dětí dosahuje asi 65 procent a dlouhodobě klesá, u seniorů asi 14 procent. Loni zaznamenali lékaři vážný průběh pneumokokového onemocnění především u lidí nad 65 let. Těchto případů bylo 267, z toho 57 seniorů zemřelo. Dospělí se pneumokokem nejčastěji nakazí od malých dětí. Až 60 procent dětí v mateřských školkách je nosičem tohoto onemocnění, aniž mají příznaky.

V souvislosti s epidemií koronaviru odborníci doporučují i očkování proti chřipce, někteří praktičtí lékaři ale už nemají pro své pacienty vakcíny k dispozici. Tento problém by podle Roháčové v případě očkování proti pneumokokům nastat neměl, protože vakcína proti pneumokokům se nemění a je možné ji podat celoročně.