reklama

Z odhadovaných zhruba 270.000 uprchlíků z Ukrajiny, kteří přijeli do ČR, jich vízum získalo 190.000. "Uprchlíkovi, který nemá vyřízeno zdravotní pojištění, ale je schopen doložit, že mu bylo uděleno vízum nebo poskytnuta dočasná ochrana, ČLnK doporučuje léčivé přípravky na úhradu zdravotní pojišťovny vydat, poznamenat si osobní údaje a následně úhradu vyúčtovat pojišťovně," uvedla ČLnK v tiskové zprávě.

Zaplatit si předepsané léky tak musí jenom ti, kteří nemají ani vyřízeno zdravotní pojištění, ani vízum. "Problematiku proplácení zdravotní péče v BENU lékárnách budeme řešit ve shodě s doporučeními ČLnK," sdělila ČTK manažerka komunikace sítě lékáren BENU Veronika Lucká Loosová. Počet takových osob podle ní není velký.

Stejně postupují podle tiskového mluvčího Michala Petrova lékárny Dr.Max. "Urgentní a neodkladné případy jsme připraveni řešit individuálně, ale s takovými jsme se ještě v naší síti nesetkali," řekl ČTK.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes novinářům řekl, že právě pro případy, kdy někteří uprchlíci potřebují zdravotní péči ještě před tím, než si vyřídí všechny doklady, Sněmovna přijala, Senát schválil a prezident podepsal takzvaný Lex Ukrajina. Podle něj mohou zdravotnická zařízení vykázat péči až měsíc před získáním víza zpětně.

"Ale je potřeba, aby se všichni Ukrajinci, kteří se sem dostali z Ukrajiny, co nejrychleji registrovali, získali co nejrychleji vízum strpění a tím i kartičku pojišťovny," dodal Válek.