Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lesy ČR: Poptávka po dříví jako zdroji energie kvůli energetické krizi vzrostla

Těžba dřeva, ilustrační fotografie.
Těžba dřeva, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Státní podnik Lesy České republiky zaznamenal v souvislosti s energetickou krizí zvýšení poptávky po dříví jako zdroji energie asi o jednu třetinu. Lidé i firmy se snaží najít alternativní a levnější zdroje energie pro vytápění, které nahradí plyn či elektřinu. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Podle ní se energetická krize týká především fyzických osob, které řeší topení ve svých domech.

"Fyzickým osobám proto umožňujeme nakoupit palivové, případně vlákninové dříví za přijatelných cenových podmínek, pro třetí kvartál jsme také proto ceny nenavyšovali. Zároveň ale chceme předcházet spekulacím ve smyslu, levněji koupím a dráž prodám," řekla ČTK Jouklová. Ve smlouvě proto podnik uvádí, že jde o dříví výhradně pro vlastní spotřebu, a také limituje fyzickým osobám množství prodaného dřeva. Více informací je na webu.

Podpora malých a středních zpracovatelů je zakotvena v programovém prohlášením vlády, cena dříví, jako každé suroviny je stanovena trhem. "Zájem mají o surovinu. Energie, které potřebují pro chod firmy, nejde většinou nahradit dřevem, protože nelze tak snadno změnit způsob vytápění," řekla ČTK mluvčí.

Podnik Lesy ČR v prvním pololetí uzavřel smlouvy na 268.000 metrů krychlových s asi 650 zájemci z řad malých a středních zpracovatelů, 96 procent dříví z tohoto objemu už dodal. "Pro třetí kvartál máme kontrakty na 52.000 metrů krychlových dřeva a další smlouvy průběžně uzavíráme. Dodávky dříví malým a středním pilám ale s energetickou krizí nesouvisí," řekla Jouklová.

V aktuálním čtvrtletí podnik zaznamenal problémy s odbytem kulatiny na pilách, naopak zájem o vlákninu pro průmyslové zpracování se zvyšuje. "Trh s řezivem zaznamenal v posledních týdnech pokles poptávky, je omezen množstevně, ceny výrazně klesají. Některé pily omezují nákup. U dřevní hmoty pro energetické účely převyšuje poptávka nabídku, právě v souvislosti s růstem energií," uvedla mluvčí.

Novým trendem na trhu se dřevem v souvislosti s energetickou krizí je podle ní snaha využít vlákninu pro průmyslové využití jako energetický zdroj na spalování, což se týká především elektráren nebo tepláren. "Z hlediska výhřevnosti je vláknina lepší než klasická biomasa z těžebních zbytků. Provozovny při nedostatku plynu hledají alternativy, za které jsou ochotni platit pro dodavatele výhodné ceny," uvedla Jouklová.

Podnik také v posledních letech zaznamenává nárůst počtu krádeží dříví všech sortimentů. Nejvíce případů je v severních Čechách, kde kulminuje kůrovcová kalamita. Zatímco v roce 2019 bylo zcizeno zhruba 1582 metrů krychlových dřeva v hodnotě 1,1 milionu korun, v roce 2020 to bylo už 2684 metrů krychlových dřeva za 1,9 milionu korun, loni 3047 metrů krychlových dřeva za 2,2 milionu koruna a letos za první pololetí téměř 1748 metrů krychlových v hodnotě 1,2 milionu korun.

Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi. V prvním čtvrtletí podnik téměř zčtyřnásobil hrubý zisk meziročně na 2,26 miliardy korun z loňských 613 milionů korun. V růstu zisku i tržeb se projevilo zvýšení cen dřeva a únorové zavedení přímého prodeje dřeva malým a středně velkým pilám.

Cena palivového dříví meziročně stoupla na více než dvojnásobek

Průměrná cena palivového dříví v druhém čtvrtletí meziročně stoupla na 1001 Kč za metr krychlový, což je nárůst o 111 procent. Cena roste od začátku roku. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Soukromé firmy i Lesy ČR pozorují výrazný nárůst poptávky po dřevu, lidé se zásobují nejen na zimu, ale i na další roky.

Od začátku roku se prodalo 68.409 metrů krychlových palivového dříví. Loni se za stejné období prodalo 128.244 metrů krychlových. Lesy ČR podle aktuálního ceníku prodávají metr krychlový palivového dříví za 850 Kč bez DPH. Podle mluvčí Evy Jouklové podnik v souvislosti s energetickou krizí eviduje nárůst poptávky zhruba o třetinu. Levnější zdroje energie hledají hlavně fyzické osoby, kteří topí v domácnostech.

Lesnická firma Uniles, která dodává palivové dříví výhradně domácnostem, uvedla, že zaznamenává ohromnou poptávku. Ta se každý měsíc zvyšuje a je přibližně trojnásobná proti letním měsícům v minulém roce.

Podle vedení společnosti se lidé v obavách z energetické krize zásobují nejen na zimu, ale i na další roky. "Lidé v obavách z energetické krize se předzásobují nejen na následující zimu, ale i na dva až tři roky dopředu. V současné době máme čekací dobu přibližně dva měsíce, a proto zvažujeme nákup dalšího štípacího automatu. Cena palivového dřeva na třetí čtvrtletí vzrostla oproti konci června přibližně o deset procent. Zájem je i tak o všechny druhy i sortimenty. Nahoru jdou i ceny pelet," uvedla firma.

Proti prvnímu čtvrtletí průměrná cena dřeva podle ČSÚ vzrostla o 33 procent, v prvním čtvrtletí proti předchozímu období vzrostla 31 procent. Loni stál metr krychlový v druhém čtvrtletí průměrně 473 korun. V loňském roce ceny palivového dříví čtvrtletně rostly o méně než deset procent. Za loňský rok byla průměrná cena za metr krychlový 503 korun.

Témata:  Lesy ČR dřevo energetika

Související

Aktuálně se děje

9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.