







Rozvolnění ohledně tetování Řehka již dříve zdůvodnil snahou zjednodušit nábor nových vojáků. "Dnes už není doba, kdy tetování má jenom kriminálník, dnes je to mezi mladými lidmi normální," řekl ČTK. O změně nařízení mluvil i ve středu a ve čtvrtek při návštěvě vojáků v Pobaltí.
Podobně se dnes vyjádřil i Smik. "Jdeme s dobou a hlavně přestáváme lidi nesmyslně šikanovat za věc, která je v dnešní době naprosto normální. A věřím, že to pomůže i náboru," uvedl.
Případnou závadnost tetování, například v případě extremistických symbolů, mají na starosti při vstupních prohlídkách lékaři, při podezření rozhodnou odborníci. Projevy extremismu mají za úkol sledovat i Vojenské zpravodajství a Vojenská policie.
Podle serveru iROZHLAS.cz se Smik o změnu nařízení pokoušel dva roky. Na základě dotazníků, které mezi vojáky a vojákyně rozeslal, odhaduje, že nějaké tetování má čtvrtina z nich. Odhadl také, že kvůli viditelnému tetování armáda odmítala asi desetinu zájemců o vstup.
Armáda by měla mít do roku 2030 podle platných dokumentů 30.000 vojáků. Na počátku letošního roku jich v armádě sloužilo 22.866. Vedení armády i ministerstva obrany proto hledá způsoby, jak nábor zrychlit.