reklama

Lidovečtí poslanci na úterním jednání Sněmovny navrhnou zvýšení důchodů matkám o 500 korun za každé vychované dítě, mimořádný příspěvek pracujícím rodičům 5000 korun za vyživované dítě a soubor opatření pro podporu výstavby obecního bydlení. "Pokud (návrhy) neprojdou, tak není důvod, abychom jako KDU-ČSL pro rozpočet hlasovali," řekl Jurečka.

Podle předsedy KDU-ČSL strana uvažuje o podpoře zvýšení deficitu kvůli tomu, že země prochází nejhorší hospodářskou krizí od 30. let minulého století. Podle něj je důležité udělat maximum pro to, aby se země vyhnula krachům firem a propadu lidí do dluhových pastí.

Vláda letos původně navrhovala deficit 40 miliard korun, kvůli koronaviru ho postupně zvýšila na nyní platných 300 miliard. O dalším zvýšení deficitu chce kabinet jednat ve Sněmovně v úterý.

Kromě lidovců jednala vláda o podpoře pro zvýšení rozpočtu také s opozičními Piráty a s KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD ve Sněmovně toleruje. Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes řekl, že v sobotu doporučí Ústřednímu výboru strany, aby zvýšení deficitu podpořil. Kabinetu stačí ke schválení zvýšení deficitu podpora jedné z nevládních stran.

reklama