Případné dodávky zemního plynu z Kataru jsou podle Lipavského tématem spíše pro přespříští zimu, ne tu nadcházející. "S Katarem Česká republika energetické smlouvy uzavírat nebude, od toho máme soukromé společnosti, které dodávají energetické suroviny na český trh. Ale musíme se bavit o celkových globálních evropských řešeních," řekl. Za nutné považuje vytvářet stabilního prostředí pro plánování podnikatelských investic.

Katarská strana dnes podle něj kritizovala evropskou politiku ohledně snižování emisí oxidu uhličitého. "Oponoval jsem, že pokud chceme zabránit klimatické změně, tak na tom musíme pracovat, musíme si ty cíle klást," řekl Lipavský. V principu podle něj nejde o novou kritiku.

Ke kritice některých odborníků, že se Evropa při odklonu od ruských energetických surovin přiklání v případě Kataru k jinému autoritářskému režimu, Lipavský uvedl, že se na věc dívá pragmaticky. "Pokud chceme zajistit energetické dodávky surovin, ale i jiných materiálů, kovů do Evropy, tak je musíme kupovat od toho, kdo nám je je ochoten prodat," řekl šéf české diplomacie.

Lidskoprávní agendu Česko podle něj přednáší typicky v Radě OSN pro lidská práva i s partnerskými zeměmi. "Na druhou stranu, pokud Evropa bude závislá na těchto dovozech, tak vlastně není úplně jiná cesta než realizovat ty dodávky," dodal. Důležité podle něj je, aby si Evropa vybudovala v budoucnu vlastní nezávislost.

Premiér Petr Fiala po nedávném jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním v Praze uvedl, že Česko je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli. Jde o obří podmořské pole zasahující do íránských vod. Katar disponuje třetími největšími zásobami zemního plynu na světě a je jeho největším exportérem.

Český velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký ve středu novinářům v Dauhá řekl, že spolupráce Česka s Katarem v energetice je možná spíše ve střednědobém horizontu než v krátkodobém. Nutné je podle něj sladit načasování, cenu a množství.