Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Loni zemřelo o 10.000 diabetiků více než v předchozích letech

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Loni zemřelo asi o 10.000 diabetiků víc než v předchozích letech. Novinářům to dnes řekl Martin Prázný, vědecký sekretář České diabetologové společnosti. Odborníci podle něj neumí příčinu nárůstu úmrtí "rozklíčovat", dávají ji ale do souvislosti s epidemií covidu-19.

Pacienti s nedostatečně léčenou cukrovkou, obézní lidé či osoby s dalšími souvisejícími chorobami totiž mají vyšší riziko těžkého průběhu covidu-19 a úmrtí. Podle dat lékařů a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) také loni poprvé po více než 50 letech klesl celkový počet diabetiků.

Počet lidí s cukrovkou podle Prázného postupně stoupal od asi 250.000 až 270.000 lidí v 70. letech minulého století až po současných zhruba 1,050.000 lidí. V předchozích let umíralo asi 37.000 až 38.000 lidí s cukrovkou ročně, loni jich zemřelo 48.000.

Na dotaz, co je příčinou nárůstu, řekl, že odborníci zatím na to nemají jednoznačnou odpověď. Poukázal na studie, podle kterých pacient s cukrovkou, který nemá dobré hodnoty glykémie, má vyšší riziko horšího průběhu či úmrtí na covid. Nárůst může podle Prázného souviset také s tím, že polovina cukrovkářů je starších 70 let, mohou mít také další choroby nebo mají nadváhu či jsou obézní. "Ale bez covidu by žili dál a jen kvůli tomu, že přišlo takové závažné narušení běžného života, ať už to je omezování péče pravidelně poskytované, nebo vlastní onemocnění covidem, vidíme tam vzestup o 10.000," uvedl Prázný.

VZP, která je s 5,9 milionu klientů největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou, loni evidovala 561.800 pojištěnců s cukrovkou, meziročně asi o 9400 méně. Pojišťovna na jejich léčbu vydala 8,3 miliardy korun, o půl miliardy více než v roce 2019.

Pojišťovna se chce podle ředitele Zdeňka Kabátka v příštím roce více zaměřit na prevenci cukrovky druhého typu. V současnosti dostávají bonifikace od pojišťovny lékaři, kteří pacienta pravidelně kontrolují, nastavují mu léčbu či jiná opatření. Nově by VZP chtěla odměnit i pacienty, kteří budou dodržovat doporučení lékaře a zlepší se například výsledky jejich vyšetření. Ti by pak mohli čerpat příspěvky z fondu prevence na ozdravné pobyty.

VZP také uvažuje o edukační kampani na prevenci dětské obezity. Ta by měla rodičům vysvětlit, jaké problémy může dítěti způsobit nesprávný životní styl vedoucí k obezitě. Do prevence by VZP chtěla podle náměstka Ivana Duškova zapojit nutriční terapeuty a jiné specialisty, kteří by lidem pomohli se sestavením vhodného jídelníčku nebo jim poradili, jak se více hýbat.

"Měli bychom od malička vést děti k tomu, aby se více hýbaly. V době elektronizace to je obrovský problém. Do budoucna budeme mít problém si s tím poradit," poznamenal Prázný. Na osvětě by se podle něj měl podílet také stát.

Témata:  lékaři nemocnice

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy