reklama

Počátku akce, která je díky únorovém svátku svatého Matěje první jarní poutí v Evropě, letos přálo počasí - byť slunce se po poledni schovalo. "Přesné údaje o návštěvnosti dosud nemáme, ale je určitě lepší než v loňském roce, kdy mrzlo," řekla ČTK za pořadatele Eva Kočková. Pouť nabízí o 15 atrakcí více než loni, novinkou je třeba atrakce King, která přetáčí lidi různými směry, nebo 55 metrů vysoké kolo s uzavřenými kabinkami. Právě o kolo a autodrom měli dnes podle Kočkové lidé největší zájem.

Na Výstaviště se vrátily například atrakce Katapult, Dům naruby či dráha Super Mouse. Nechybí ani "klasiky" jako malý i osmdesátimetrový řetízkový kolotoč, labutě, ale také Aquadrom, houpačky či několik variant zábavných hradů pro malé děti. Odvážnější a odrostlejší návštěvníky pak divoce "protáčí" takzvaný Break Dance, zážitek z volného pádu opět nabízí atrakce Goldmine Tower.

Podruhé jsou součástí pouti sobotní farmářské trhy, kde si lidé nakoupí sýry, svíčky nebo bižuterii. Na Výstavišti je také řada stánků s občerstvením.

Charitativní den pro handicapované děti a děti z dětských a azylových domovů letos připadá na pondělí 23. března. Zdarma se svezou na atrakcích a poslechnou si koncert.

Víkendové vstupné na pouť je 30 korun, ve všední dny se neplatí. I proto nemají pořadatelé přesné údaje o celkovém počtu návštěvníků, každoročně však na pouť přijdou desetitisíce lidí. Kromě hlavního vstupu letos mohou návštěvníci chodit také ze Stromovky, další vchod najdou u spodní vjezdové brány.

Historii Matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595.

Původní poutě se konaly v místech, kde se dnes říká Na Babě nebo U Matěje. Postupně se posouvaly k současnému Vítěznému náměstí a stanici metra Hradčanská. V areálu Výstaviště, tehdy pojmenovaném Park kultury a oddechu Julia Fučíka, se pouť poprvé konala v roce 1963.

reklama