Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Matějská pouť odstartovala. Které atrakce jsou největším lákadlem?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

První tisíce dětí i dospělých vyrazily na pražské holešovické Výstaviště, kde dnes začala Matějská pouť. Ze 115 atrakcí, pro menší i větší odvážlivce, mohou lidé vybírat do 13. dubna. Součástí akce jsou i farmářské trhy a den pro handicapované děti a děti z azylových a dětských domovů.

Počátku akce, která je díky únorovém svátku svatého Matěje první jarní poutí v Evropě, letos přálo počasí - byť slunce se po poledni schovalo. "Přesné údaje o návštěvnosti dosud nemáme, ale je určitě lepší než v loňském roce, kdy mrzlo," řekla ČTK za pořadatele Eva Kočková. Pouť nabízí o 15 atrakcí více než loni, novinkou je třeba atrakce King, která přetáčí lidi různými směry, nebo 55 metrů vysoké kolo s uzavřenými kabinkami. Právě o kolo a autodrom měli dnes podle Kočkové lidé největší zájem.

Na Výstaviště se vrátily například atrakce Katapult, Dům naruby či dráha Super Mouse. Nechybí ani "klasiky" jako malý i osmdesátimetrový řetízkový kolotoč, labutě, ale také Aquadrom, houpačky či několik variant zábavných hradů pro malé děti. Odvážnější a odrostlejší návštěvníky pak divoce "protáčí" takzvaný Break Dance, zážitek z volného pádu opět nabízí atrakce Goldmine Tower.

Podruhé jsou součástí pouti sobotní farmářské trhy, kde si lidé nakoupí sýry, svíčky nebo bižuterii. Na Výstavišti je také řada stánků s občerstvením.

Charitativní den pro handicapované děti a děti z dětských a azylových domovů letos připadá na pondělí 23. března. Zdarma se svezou na atrakcích a poslechnou si koncert.

Víkendové vstupné na pouť je 30 korun, ve všední dny se neplatí. I proto nemají pořadatelé přesné údaje o celkovém počtu návštěvníků, každoročně však na pouť přijdou desetitisíce lidí. Kromě hlavního vstupu letos mohou návštěvníci chodit také ze Stromovky, další vchod najdou u spodní vjezdové brány.

Historii Matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595.

Původní poutě se konaly v místech, kde se dnes říká Na Babě nebo U Matěje. Postupně se posouvaly k současnému Vítěznému náměstí a stanici metra Hradčanská. V areálu Výstaviště, tehdy pojmenovaném Park kultury a oddechu Julia Fučíka, se pouť poprvé konala v roce 1963.

Témata:  Matějská pouť Praha život kolotoče

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy