reklama

Organizátoři chtějí nejen vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety, ale také poukázat na současné politické problémy, uvedl představitel spolku Mikuláš Minář.

Připomenutí roku 1969 se bude ve středu konat nejenom v Praze, ale i v dalších městech. K dnešku se k iniciativě přihlásili pořadatelé akcí v osmi desítkách obcí, někde se odehrají pochody, jinde bude mít demonstrace podobu shromáždění. Na pochod v Praze se podle sociálních sítí chystají dva tisíce lidí. Na poslední demonstraci, kterou spolek pořádal v červnu na pražské Letné, dorazilo podle odhadů čtvrt milionu lidí.

Vzpomínkový pochod vyrazí z Václavského náměstí v 18:00. Chce připomenout 50 let staré události, kdy se na první výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal pět mrtvých a mnoho zraněných. "Nikdo z pachatelů se ani po revoluci nedostal k soudu. Oběti ani pozůstalí nikdy nebyli odškodněni," poznamenal Minář.

Tehdejší masové protesty začaly už 19. srpna, lidé při nich vyjadřovali nespokojenost s politikou nového komunistického vedení. Vyvrcholily 21. srpna. O den později přijalo předsednictvo Federálního shromáždění pod vedením Alexandra Dubčeka takzvaný pendrekový zákon, který legalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům.

Milion chvilek pro demokracii letos uspořádal sérii demonstrací za nezávislost justice a proti Babišovi. Poslední akce se stala největší demonstrací po listopadu 1989. Další velkou demonstraci na pražské Letné spolek plánuje na 16. listopadu, tedy den před připomínkou Dne boje za svobodu a demokracii. Pořadatelé akcí například vyčítají prezidentu Zemanovi, že záměrně rozděluje společnost, prosazuje zájmy Ruska a Číny nebo porušuje ústavu. Kritizují také podporu vlády od komunistů nebo střet zájmů, ve kterém je podle nich premiér Babiš.