Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo doporučilo, aby se některými vakcínami neočkovali lidé mladší 60 let

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo, aby se vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson neočkovali lidé mladší 60 let. Uvedlo to dnes v tiskové zprávě s odkazem na stanovisko České vakcinologické společnosti a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Kdo už dostal první dávku látky AstraZeneca, bude jí i doočkován. K podobným věkovým omezením již dříve přistoupily další evropské země, Česko se k nim tehdy nepřipojilo.

V Česku se očkuje vakcínami od čtyř výrobců, od společnosti AstraZeneca bylo podáno asi 600.000 dávek a od Johnson & Johnson zhruba 56.000 dávek. Celkově jich bylo aplikováno přes šest milionů.

Důvodem věkového omezení u těchto takzvaně vektorových vakcín je velmi vzácný nežádoucí účinek zaznamenaný u obou látek, takzvaný syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS), kdy vznikají krevní sraženiny především v mozku. Podle údajů Evropské lékové agentury (EMA) se výskyt odhaduje u 0,01 procenta očkovaných, většinou v mladším věku.

Ministerstvo o rozhodnutí informuje očkovací centra a očkující praktické lékaře, ke kterým vakcíny těchto výrobců většinou směřují. Odborníci připravili také doporučení, jak postupovat, když se tyto trombózy u pacientů objeví.

"Vítám aktivitu Státního ústavu pro kontrolu léčiv, který připravil informační dopis pro poskytovatele zdravotní péče a předává jim doporučení, jak postupovat, pokud se u očkovaného vlivem tohoto velmi vzácného nežádoucího účinku objeví zdravotní komplikace," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Vakcíny Janssen od firmy Johnson & Johnson se podává jen jedna dávka, vakcíny Vaxzervia od AstraZeneky dvě. Odborníci ale doporučují lidem, kteří už dostali první, podat i druhou dávku. Přínosy podle nich převládají nad riziky. "Vzácné krevní sraženiny se navíc vyskytovaly spíše po první dávce. Nedoočkovaný člověk není před koronavirem dostatečně chráněn, a je tak vystaven riziku nákazy," uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Vakcinologická společnost doporučila omezit věk očkovaných už 20. května. Některé země nepodávají tento druh očkovacích látek ani lidem ve věku 50 až 60 let. Problematické je nové rozhodnutí zejména pro praktické lékaře, do jejichž ordinací tyto vakcíny zejména směřují. Dosud aplikovali kolem 700.000 dávek.

K podání zejména látky od AstraZeneky musí kvůli informacím o riziku trombóz, které se v médiích objevují už několik měsíců, často pacienty přemlouvat. Argumentují také tím, že trombózy, byť jiného druhu, jsou častější u nákazy covidem než po očkování. Více hrozí také kuřákům nebo ženám využívajícím hormonální antikoncepci.

Témata:  Ministerstvo zdravotnictví koronavirus (coronavirus) COVID-19 očkování

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.