Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo prověří, jestli nezkrátit platnost očkování Janssenem

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ministerstvo zdravotnictví si vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) k jednodávkové vakcíně proti covidu-19 Janssen od firmy Johnson & Johnson. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

O kratší ochraně po jednodávkové vakcíně diskutují odborníci, v pátek se o ní zmínil na twitteru imunolog Zdeněk Hel. Doporučuje přeočkování po dvou měsících. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) navrhuje z šesti na pět měsíců zkrátit i přeočkování dvoudávkovými vakcínami.

"Samozřejmě vakcína Janssen je jednodávková. Ty předchozí studie ukazovaly velmi slušnou účinnost srovnatelnou s těmi dvoudávkovými," řekl Vojtěch. Podle něj to souvisí s variantou delta, která je nakažlivější.

Skupina MeSES navrhuje zkrátit minimální interval mezi druhou a třetí dávkou vakcíny proti Covid-19 ze 6 na 5 měsíců pro všechny osoby starší 18 let.Je zapotřebí tento krok implementovat co nejdříve, aby pomohl kontrolovat současnou vlnu epidemie.

— Zdenek Hel (@HelZdenek) November 12, 2021

"Pokud máme udělat nějaké poměrně zásadní stanovisko, že by třeba vakcína Janssen měla nějakou kratší platnost, tak k tomu potřebujeme data a validní studie, abychom mohli rozhodnout," dodal.

V současné době není platnost očkování pro prokázání ochrany před covidem-19 nijak omezená. Minulý týden ministr připustil, že do budoucna to tak zřejmě nebude. Po šesti měsících od druhé dávky ochrana zejména u seniorů klesá, mají tak možnost nechat se přeočkovat. Zatím není prokázáno, zda třetí dávka už tvoří trvalou ochranu. Klesá ale zřejmě pomaleji.

Ano, presne tak - preockovani po prvni davce vakciny Janssen po 2 mesicich. Ale osobne bych doporucoval jednu z mRNA vakcin, Pfizer ci Moderna, ktere maji celkove lepsi vysledky.

— Zdenek Hel (@HelZdenek) November 12, 2021

Očkováno proti covidu-19 je v Česku podle sobotních dat 59,9 procenta populace a 68,7 procenta lidí starších 12 let, pro které jsou současné vakcíny dostupné. Většina byla očkována vakcínou od firmy Pfzer/BioNTech. Jednodávkový Janssen dostalo 333.000 lidí, často se vakcína podávala ve velkých očkovacích centrech bez registrace.

Očkování podle dat o nákaze snižuje zejména pravděpodobnost vážného průběhu nemoci vyžadující hospitalizaci. Méně je mezi očkovanými i nákaz. Podle dat ministerstva zdravotnictví je aktuálně nakaženo asi 626 lidí na 100.000 obyvatel. Mezi 100.000 neočkovanými je incidence 1029 případů, mezi plně očkovanými 338.

Témata:  očkování

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 19:29

Tohle o mě napište. Jiří Krampol předal jasné pokyny

Jiří Krampol si užívá zaslouženého důchodu, když mu ho tedy zrovna nekomplikují nejrůznější zdravotní potíže. Aktuálně je herec a bavič zase v dobré kondici, ale o jednu věc už ve svém životě nestojí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Lenka Šimůnková

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.