Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo školství neví, jaká pravidla budou ve školách při případném zhoršení epidemie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Ministerstvo školství v současnosti neví, jaká pravidla budou ve školách platit při případném zhoršení epidemie covidu-19 na podzim. Záležet to podle úřadu bude na vývoji epidemie a doporučeních ministerstva zdravotnictví (MZd). Na dotaz ČTK to dnes uvedl odbor vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství (MŠMT).

"MŠMT situaci ohledně covid-19 monitoruje. V tuto chvíli nelze předvídat, jaký bude vývoj a dynamika šíření viru. Na vývoj a opatření se váží i případná doporučení a opatření ze strany MZd. V dané věci pravidelně komunikujeme s MZd,“ uvedl úřad. Na dotazy, zda může ministerstvo školství vyloučit opětovné uzavírání škol a přechod na výuku na dálku nebo jestli by se do škol mohly vrátit roušky, odpověď neupřesnil.

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že pokles počtu potvrzených nákaz, který trval od začátku března, se minulý týden zastavil. V úterý se v Česku potvrdilo 450 nových případů koronaviru, to je o 137 víc než před týdnem. O zrychlování epidemie svědčí i rostoucí incidenční a reprodukční číslo. Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, ale v posledních dnech stagnuje kolem stovky. Stejně nízké číslo to bylo naposledy loni v září.

Nynější nárůst pozitivních testů není podle odborníků dramatický. Předpokládají, že situace se zlepší na začátku letních prázdnin. Současně je podle nich nutné počítat se zřejmě vážnější podzimní vlnou epidemie. V létě potvrzených případů ubývalo i v posledních dvou letech, znovu jejich počet začal růst v září. V roce 2020 to bylo už na začátku školního roku, loni ke konci měsíce.

Zahájení školního roku 2020 i 2021 doprovázela opatření proti šíření covidu-19. Zatímco v minulém školním roce spočívala hlavně v doporučeních k přísnějším hygienickým opatřením, jako je časté větrání či dezinfekce rukou, v aktuálním školním roce musely děti navíc podstoupit i testy na koronavirus a nosit roušky. Přísnější opatření měla podle bývalé vlády Andreje Babiše (ANO) zabránit šíření nákazy do té míry, aby se nemusely zavírat školy. Řada tříd i škol se tomu ale přesto nakonec nevyhnula a musela kvůli nařízeným karanténám přejít na výuku na dálku. Na distanční výuce strávili žáci kvůli epidemii v uplynulých dvou letech s přestávkami několik měsíců, což podle odborníků uškodilo vzdělávání i sociálnímu vývoji a psychice dětí.

Od vypuknutí epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře v Česku přes 3,9 milionu případů covidu-19. Ministerstvo zdravotnictví eviduje víc než 265.000 podezření na opakovanou nákazu. S prokázanou nákazou v Česku dosud zemřelo 40.303 lidí.

Témata:  školství Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 18:20

Proč v Rusku spadlo letadlo? Bylo prý v pořádku, jedna černá skříňka je zničená

V Rusku pokračuje vyšetřování čtvrteční tragické letecké nehody stroje společnosti Angara Airlines, kterou nepřežilo 48 lidí. Podle dosavadních závěrů vyšetřovatelů bylo letadlo před nárazem v naprostém pořádku. Práci jim může zkomplikovat zničení jedné z černých skříněk. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.