Sady vyjdou na 18,87 korun bez DPH za kus, výdaje na testy tak podle předkládací zprávy vzrostou o 30,19 milionu korun na téměř 109,45 milionu korun. Ministerstvo k úhradě využije peníze z Fondu solidarity EU.

SSHR nakoupila v létě pro tři termíny testování žáků na začátku školního roku 4,2 milionu antigenních testů na covid. Součástí zakázky byla i možnost doobjednat dalších 1,6 milionu testů pro případné dodatečné testování. Vojtěch (za ANO) dříve uvedl, že stát by měl možnost na doobjednání testů využít. I když screeningové testování žáků ve školách prozatím skončilo, nevyloučil, že by se později mohlo obnovit lokálně nebo v několika termínech i plošně.

Vojtěch dnes novinářům řekl, že ministerstvo školství po dohodě s jeho úřadem opci využije. "Abychom měli určité penzum testů, kdyby se epidemická situace zhoršila a museli bychom v testování pokračovat třeba na regionální úrovni," uvedl. Epidemická situace se podle něj zatím dramaticky nezhoršuje, ale úřady musí být obezřetné.

Po doobjednání bude stát mít k dispozici přibližně 4,6 milionu antigenních testů. SSHR jich nyní má ve skladech 2,62 milionu, 400.000 kusů je v rezervě na krajských pracovištích Národního pedagogického institutu. "Jeden termín plošného testování v základních školách a středních školách se přitom týká 1,4 milionu žáků s tím, že reálná potřeba antigenních testů v rámci zářijového screeningu se pohybovala kolem milionu kusů testů na jeden termín testování," uvedlo ministerstvo školství v předkládací zprávě.

Zakázku na testy pro školy vyhrála v červenci firma z Červeného Kostelce na Náchodsku Batist Medical. Od čínské společnosti Genrui Biotech dodala antigenní testy pro výtěr z přední části nosu v celkové hodnotě zhruba 80 milionů korun. Žáci se ve školách testovali 1. či 2. září a dál 6. a 9. září. Výsledky podle ministerstva zdravotnictví ukázaly, že se šíření nákazy ve školách v tomto období nezhoršovalo. Úřad se proto rozhodl zatím v testování nepokračovat.