reklama

Pokud žáci měli mít výuku plavání v uplynulém školním roce, kdy se kvůli epidemii nemohla konat, měla by pro ně škola podle ministerstva zajistit plavání v příštím školním roce, nebo ho přesunout do vyššího ročníků, případně i na začátek druhého stupně. Plavecké školy a bazény mohou školní plavání umožnit i na úkor zájmového plavání nebo plavání dětí mateřských škol. Školy se mohou rozhodnout zorganizovat výuku plavání i jako pobytový výcvik obdobně jako to bývá u lyžařského výcviku, uvedlo ministerstvo.

Školní plavání je povinné od roku 2017, kdy o tom rozhodla bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Předtím byla výuka plavání dobrovolná, ale podle České školní inspekce se do ní zapojovalo přibližně 95 procent základních škol. Zavedení povinného plavání se dlouho odkládalo hlavně z důvodu jeho financování. Platy instruktorů a pronájem bazénu se sice již dříve hradily z veřejných rozpočtů, ale placení dopravy zůstávalo na rodičích.

V současnosti se doprava na školní plavání může hradit z takzvaných neinvestičních výdajů škol, ze kterých se financují také třeba školní potřeby pro prvňáky nebo počítačová výbava. Rozpočet na tyto výdaje se letos zvedl ze dvou na 3,3 miliardy korun. Náklady na provoz bazénu hradí školy z příspěvku na provoz od svých zřizovatelů.

Bazény uzavřela vláda kvůli zhoršení epidemie covidu-19 loni na podzim 9. října. V zimě fungovaly jen dva týdny v prosinci. Otevírat se začaly postupně od května. Od 26. června v nich mohou návštěvníci zaplnit 75 procent kapacity.

Na prvním stupni základních škol bylo podle statistik ministerstva školství v uplynulém školním roce zhruba 555.000 dětí.

reklama