reklama

Ministr už dříve připustil, že měl trvat na tom, aby se roušky začaly nosit uvnitř znovu povinně již od začátku září. Vojtěch stál v čele úřadu necelé tři roky.

Třiatřicetiletý Vojtěch řídil ministerstvo zdravotnictví během letošní pandemie covidu-19, která bezprecedentně omezila každodenní život, volný pohyb i ekonomiku země. "Dělali jsme všechno pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou, a troufám si tvrdit, že jsme to v první vlně zvládli velmi dobře," prohlásil dnes ministr. Je přesvědčen, že udělal pro zvládnutí epidemie maximum. "Nemám se zač stydět," uvedl. Odchodem chce vytvořit prostor pro "nové řešení epidemie koronaviru, která nás bude ještě nějaký čas provázet".

Demisi oznámil Vojtěch ráno na ministerstvu zdravotnictví obklopen svými nejbližšími spolupracovníky. Po jeho prohlášení nebyl prostor na dotazy novinářů. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že o demisi uvažoval několikrát. "Já nikdy nechtěl opouštět tu loď na tom rozbouřeném oceánu, protože mi přišlo, že by to nebylo úplně vhodné, ale faktem je, že si člověk sáhl na dno fyzických a psychických sil," poznamenal.

Ode dneška má zhoršující se epidemickou situaci znovu řešit i Ústřední krizový štáb, který fungoval na jaře v době nouzového stavu. Od poloviny srpna přibývá i hospitalizovaných a lidí, kteří v souvislosti s nemocí covid-19 zemřeli, od začátku epidemie jich je přes 500. Odborníci upozorňují, že současné vyšší počty nakažených se v počtech lidí ve vážném stavu teprve projeví.

Vojtěch míní, že za jeho éry se podařila řada změn ve zdravotnictví dokončit nebo nastartovat. Z věcí, které se mu za necelé tři roky ve funkci podařily, jmenoval zahájení elektronizace zdravotnictví, reformy psychiatrické péče nebo budování sítě urgentních příjmů v nemocnicích. Podařilo se podle něj také zastavit úbytek zdravotních sester nebo vrátit význam dohodovacímu řízení mezi zdravotními pojišťovnami a jednotlivými segmenty zdravotní péče, ve kterém se rozdělují prostředky z veřejného zdravotního pojištění. "Na ministerstvo jsem přišel s úkolem, abych prosadil systémové koncepční změny, nicméně epidemie koronaviru mi je neumožňuje již dokončit," uvedl třetí nejdéle sloužící ministr v historii samostatné České republiky.

Před prázdninami začala epidemie v Česku oslabovat. Ministerstvo zdravotnictví od 25. května zrušilo povinnost nosit roušky venku a od července i ve vnitřních prostorech. Povinnost zakrývat si dýchací cesty byla opět částečně zavedena 1. září, znovuzavedení tohoto opatření ale provázel zmatek. Vojtěch nejdřív oznámil, že bude povinné ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra, pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy. O dva dny později ministerstvo zveřejnilo, že roušky se vrátí rovněž do kadeřnictví a hospod. Měli je nosit i lidé ve zdravotnických zařízeních, v kinech či divadlech. Po Babišově kritice a následném jednání Vojtěch oznámil, že roušky ve školách, obchodech, restauracích či kadeřnictvích povinné nebudou. "Možná jsem měl být tvrdší, pokud jde o opatření, která se týkala nošení roušek (od září). Asi jsem na tom měl trvat více, otázka je, jestli by to změnilo vývoj té situace," řekl Vojtěch v neděli.

Premiér Andrej Babiš (ANO) poděkoval Adamu Vojtěchovi (za ANO) za práci v čele ministerstva zdravotnictví. Na twitteru napsal, že odcházející ministr udělal víc než většina jeho předchůdců a boj s první vlnou koronavirové epidemie zvládl podle Babiše "neuvěřitelně". Kdyby veškerou svou energii nemusel Vojtěch vynaložit na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví, soudí premiér.

"Chápu, že už toho na něj muselo být moc, že byl znechucený politikou a médii a rozhodl se odejít. Děkuju mu. Za vše. A přeju mu v životě i další kariéře jen to nejlepší," napsal Babiš, který večer vystoupí s televizním projevem. Vojtěch je podle premiéra slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk.

Babiš ještě nedávno uklidňoval veřejnost a říkal, že by se lidé neměli koronavirem strašit. Poté, co minulý týden přibývalo v zemi denně i přes 3000 nakažených a výrazně stoupl počet hospitalizovaných, premiér už není proti znovuobnovení Ústředního krizového štábu, o čemž má vláda rozhodnout dnes. Premiér nevylučuje ani vyhlášení nouzového stavu, který v zemi kvůli koronaviru platil 66 dní mezi březnem a květnem. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který bude řídit krizový štáb, to ale zatím "není v nejbližších dnech na stole". Vojtěch o víkendu připustil, že udělal chybu, když v srpnu netrval na plošném zavedení roušek ve vnitřních prostorech poté, co se na tom neshodli epidemiologové a proti byl i Babiš.

reklama