Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministryni Langšádlovou má nahradit Tuleja. Fiala už se obrátil na Hrad

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

O přijetí demise prezidentem informovala jeho kancelář na webu. Langšádlová skončí ve funkci v neděli 5. května. Premiér Petr Fiala (ODS) zároveň odeslal návrh na jmenování Tuleji novým ministrem pro vědu a výzkum. 

Langšádlová je poslankyní od roku 2010. Mezi lety 1998 až 2006 byla starostkou středočeských Černošic. Působila i jako středočeská krajská zastupitelka a předsedkyně středočeské TOP 09. Do roku 2009 byla členkou KDU-ČSL. V minulém funkčním období byla například předsedkyní sněmovního podvýboru pro migraci a azylovou politiku. Ve Sněmovně v minulosti působila i jako předsedkyně stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti.

Langšádlová vystudovala obor hospodářské stavby na stavební průmyslové škole, později absolvovala politologii na Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně a na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

Ekonom a pedagog Tuleja byl mezi lety 2015 až 2023 rektorem Slezské univerzity v Opavě. Je členem TOP 09, v posledních letech je zastupitelem Moravskoslezského kraje a také města Havířova. 

Témata:  Petr Fiala (ODS) vláda ČR Helena Langšádlová

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.